olej-liqui-moly

Jestli máte v autě filtr pevných částic, měli byste použít také vhodný motorový olej

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ProfiAuto - Foto: LIQUI MOLY - 10. 5. 2023


Filtr pevných částic zachycuje a spaluje saze nacházející se ve výfukových plynech. Síť ProfiAuto vysvětluje, proč by se u motorů s tímto filtrem měly používat speciální oleje, a co se může stát, když řidič tato doporučení nedodržuje.

Motorový olej nespolupracuje přímo s filtrem pevných částic, a tak to může vypadat, že je jeho složení vzhledem k působení filtru zcela nepodstatné. Ve skutečnosti má ale kvalita oleje na rychlost zanášení filtru pevných částic zásadní vliv. Jak je to možné?

Přečtěte si také:  Rozsvítila se vám kontrolka oleje. Víte, jaký olej do motoru dolít?

„Používání nevhodného motorového oleje v kombinaci s filtrem pevných částic může výrazně zkrátit životnost tohoto filtru. Majitel vozu si toho hned nevšimne, ale ukáže se to, až bude v autoservisu potřebovat vyměnit filtr pevných částic. Může se stát, že místo po deseti letech to bude muset udělat po třech nebo čtyřech. Navíc by se za použití správného oleje filtr pevných částic nemusel měnit vůbec, protože auto do té doby stejně prodá. Snaha o „úspory“ na oleji může vést k tomu, že se těmto výdajům nevyhne,“ říká Jindřich Krejčí, ředitel projektu ProfiAuto CZ a SK.

Pravidelné měření oleje v motoru by mělo být samozřejmostí. Měří se ideálně za tepla a na rovině

Rozhodující je chemické složení

Při provozu motoru se malé množství oleje dostává do spalovacích komor a tam zoxiduje. Látky vznikající při tomto procesu směrují společně se sazemi do filtru částic. V závislosti na chemickém složení dokážou ve velké míře ucpat filtr nebo se následně spalovat při samočistícím postupu filtru. Všechno záleží na typu oleje. Klasické příměsi zlepšující běžné oleje v důsledku spalování nevratně ucpávají filtr.

U olejů určených pro motory s částicovým filtrem se takových látek tvoří mnohem méně, a navíc podléhají dodatečnému spalování. Proto takové oleje nazýváme nízkopopelové. Anglický název je Low SAPS oleje (ze slov Low Sulphated Ash, Phosphorus, Sulphur – nízký obsah sulfátového popela, fosforu a síry). V rámci skupiny olejů Low SAPS rozlišujeme až pět podskupin. Typ použitého oleje vždy určuje výrobce vozidla.

Přečtěte si také:  Motorové oleje jsou čím dál řidší. Proč to je a na co si dávat pozor vysvětlí odborník

Která auta mohou mít filtr pevných částic?

Vozidla se vznětovým motorem vyrobená po roce 2010 musí být vybavena filtry pevných částic. Tehdy vstoupila v platnost emisní norma Euro 5 a naftové motory musely filtr mít, aby ji splnily. Je však dobré vědět, že filtry pevných částic se volitelně instalovaly v některých modelech automobilů mnohem dříve. Bylo to způsobeno tím, že v některých zemích měli majitelé takových vozů výhody ve formě určitých daňových úlev nebo jiných ekologických benefitů. V nejnovějších modelech automobilů se filtry pevných částic používají i u benzinových motorů, takže i ony vyžadují oleje s nízkým obsahem SAPS.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *