Jen co vyjel s novým Lamborghini Aventador SVJ, už mu ho zabavila policie. Kromě značky mu totiž chybělo i pojištění

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Policie Milton Keynes - 14. 7. 2022


Pokud jste někdy měli pocit, že u nás máme přísné zákony, následující příběh z Velké Británie vám vysvětlí, že v žádném případě. Zatímco u nás za jízdu bez povinného ručení hrozí maximálně pokuta, ačkoliv ne nízká, v Anglii za to mohou zabavovat auta. V tomto konkrétním případě pak Lamborghini Aventador SVJ.

Nutno ale dodat, že řidič na sebe policisty upozornil sám tím, že neměl přední registrační značku. Právě z tohoto důvodu se jej policisté v britském Milton Keynes rozhodli zastavit a zkontrolovat. Jak se ale ukázalo, chybějící značka je ten menší problém. Řidič totiž nebyl schopen doložit, že má sjednáno a uhrazeno zákonné pojištění.

Přečtěte si také:  Zapomněli jste si řidičák doma? Policie si zjistí, že ho máte, ale i tak můžete dostat pokutu

Policisté proto auto zajistili a následně nechali odtáhnout na své záchytné parkoviště. Vzhledem k tomu, jak je jízda bez povinného ručení brána vážně, majitele čeká několik problémů. Kromě pokuty a doplacení pojistky se také s největší pravděpodobností dočká ztráty řidičáku.

Jak by to vypadalo u nás?

I v Česku musí mít každý, kdo vlastní auto, uhrazené povinné ručení. Kdo nemá, může se od policie na místě dočkat pokuty až 5000 Kč, ovšem ve správním řízení až 40 000 Kč. Ovšem pokutě se řidič nevyhne ani v případě, kdy policistovi při kontrole nepředloží doklad o povinném ručení, tedy takzvanou zelenou (dnes bílou) kartu.

Přečtěte si také:  Opilí řidiči jsou postrachem silnic. V rámci nového bodového systému si na ně chce ministr dopravy posvítit

Za to může být udělena pokuta až do výše 3000 Kč. Nicméně od ledna letošního roku už není nutné mít kartu fyzicky u sebe. Policistům ji stačí ukázat v elektronické podobě, tedy třeba v mobilu.