Ford v tomto týdnu představil Focus ST s automatickou převodovkou. Takové auto bude lépe použitelné pro každý den a podle automobilky také lépe zrychluje. Člověk totiž dnes už zpravidla nepřeřadí tak rychle, jako dnešní automatické převodovky. A jestli je to pravda, o tom se teď můžeme přesvědčit ve videu.

V tom proti sobě stojí dva modely Ford Focus ST poslední generace. Ten pohání benzinový turbomotor 2.3 EcoBoost s výkonem 206 kW/280 koní a točivým momentem 420 Nm. Jedno z aut je vybaveno manuální převodovkou, druhé má automatickou převodovku.

Video nás provede nejen srovnáním dynamiky, ale i zvuku. A ten přichází už od druhé minuty videa. Obě auta jsou ve sportovním režimu, ale automat, který si můžeme poslechnout jako první, je poměrně tichý, decentní a nemá žádné prskání, ani střílení do výfuku. To manuál je na tom úplně jinak. Je hlučnější, ostřejší a jeho projev je celkově živočišnější.

Pak už přicházejí na řadu dynamické testy. Nejprve obyčejné zrychlení z místa na stovku, v němž řidič zkouší hned několik rozjezdů. S funkcí „launch control“ i bez ní, ale také s jemný a pak drsným, ale rychlým přeřazením. Pak na řadu přijde eSTéčko s automatem a potvrdí, že je opravdu rychlejší. A totéž potvrdí i při finálním sprintu na čtvrt míle.

Otázkou ale je, jestli v takovém autě opravdu chcete být jen rychlejší anebo si chcete užít i o něco více zábavy. My máme jasno. A vy?