Jaká auta se v České republice za loňský rok nejvíce kradla? Smutným vítězem je Škoda

Autor: Tisková zpráva - 24. 3. 2018


Auta se kradou asi odjakživa. Podle údajů Ministerstva vnitra mají ale krádeže osobních automobilů za posledních několik let klesající tendenci. Za posledních 10 let krádeže vykazují (s výjimkou roku 2013) dlouhodobě klesající trend. Za posledních deset let se jedná o pokles o 80 %, přičemž v roce 2017 byl meziroční pokles krádeží dvoustopých vozidel 27 %. I tak ale jistě všichni kolem sebe máme alespoň jednoho nešťastníka, který za loňský rok přišel o svou plechovou lásku. Třeba to je zrovna ten, který spadá do statistiky říkající, že v roce 2017 bylo odcizeno o jedno jednostopé vozidlo více než v roce 2016.

Jaké jsou důvody radikálního snížení trestné činnosti na motorových vozidlech v posledních letech?

Těch důvodů může být celá řada. Jedním z nich (s ohledem na obdobné snížení autokriminality i v okolních státech) je např. pokles ekonomických stimulů pro páchání trestné činnosti. Na snížení kriminality páchané na motorových vozidlech v určitých regionech či lokalitách se podílí i zajištění organizované skupiny pachatelů, kteří svoji trestnou činnost situovali do této lokality. Velkým přínosem v tomto směru je i spolupráce vyšetřovacích týmů kriminalistů jednotlivých krajských ředitelství Policie ČR, přeshraniční spolupráce nebo činnost mezinárodních vyšetřovacích týmů. O tom, že policisté opravdu dělají, co mohou, svědčí i nedávný případ, kdy specialisté z řad policie odhalili gang specializující se na Škody Octavia.

Důležitým nástrojem pro odhalení kriminality na motorových vozidlech je i výměna informací z informačních systémů jak České republiky (např. mezi systémem Ministerstva životního prostředí pro vyřazená vozidla a pátrací evidencí Policie ČR), tak mezinárodní výměna informací – především policejních orgánů, ale i orgánů registračních.

K zúžení prostoru pro páchání tohoto druhu kriminality došlo rovněž v souvislosti s některými legislativními změnami (zrušení tzv. polopřevodů a společná žádost nového a původního majitele při převodu vozidla, zpřísnění kontrol vozidel a fotodokumentace jejich přítomnosti a identifikačních údajů ve Stanicích technické kontroly a nově i ve Stanicích emisní kontroly, zvýšení nároků na kontrolní techniky, pravidla pro nakládání s vyřazenými vozidly apod.)

A jaká vozidla byla v roce 2017 v České republice nejčastěji terčem zlodějů?

K odcizení dochází především u těch typů vozidel, která jsou nejčastěji v provozu – vozidla značky Škoda (přes 30 % vozového parku osobních automobilů České republiky) a další vozidla koncernu Volkswagen (téměř 10 % vozového parku osobních automobilů České republiky). Naopak běžné typy vozidel japonské a korejské výroby a vozidla méně rozšířených továrních značek (např. americké vozy) jsou dle statistických přehledů odcizována méně.

 

Mezi nejrizikovější kraje České republiky v roce 2017 patřily:

  • hlavní město Praha (v Praze je odcizena 27 % dvoustopých vozidel odcizených v České republice)
  • Středočeský kraj (zejména Kladno – 17 % dvoustopých vozidel odcizených ve Středočeském kraji; Mělník, Mladá Boleslav)
  • Liberecký kraj (zejména Liberec – 66 % dvoustopých vozidel odcizených v Libereckém kraji)
  • Moravskoslezský kraj (zejména Ostrava – 39 % dvoustopých vozidel odcizených v Moravskoslezském kraji; Karviná)
  • Ústecký kraj (zejména Děčín – 24 % dvoustopých vozidel odcizených v Ústeckém kraji; Teplice)
  • Jihomoravský (zejména Brno-město – 32 % dvoustopých vozidel odcizených v Jihomoravském kraji).

Nutno ovšem zdůraznit, že ve všech výše jmenovaných krajích došlo meziročně k poklesu krádeží motorových vozidel dvoustopých (v Praze o 42 %, ve Středočeském kraji o 20 %, v Moravskoslezském kraji o 7 %, v Ústeckém kraji o 24 % a v Libereckém o 32 %).


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru