Policisté i záchranáři často upozorňují na to, že spousta řidičů neumí předjíždět. Často se do takového manévru řidiči pouští, i když si nemohou být jisti, že proti nim nikdo nevyjede a neumí odhadnout dobu, jakou k předjíždění bude potřebovat.
Právě na špatný odhad při předjíždění doplatil 34letý řidič, který se nestihl včas vrátit do svého jízdního pruhu a v plné rychlosti se čelně střetl s traktorem. Jeho řidič nemohl vůbec nic dělat. Řidič, který nehodu způsobil, nehodu nepřežil. Navíc při pokusu o nějakou záchranu situace zvládl nabourat další z aut, jehož řidička se neudržela na silnici a skončila v příkopu. I se svou spolujezdkyní musela být odvezena do nemocnice, ale nic vážného se ani jedné z nich nestalo.
Jak správně předjíždět
Předjíždění může být v dnešním hustém provozu nebezpečné. Stačí ale dodržet několik základních pravidel.
Předjíždět byste měli zásadně jen na přehledných místech. To znamená nikdy ne před zatáčkou nebo horizontem! Předjíždějte jen na takovou vzdálenost, na kterou dobře vidíte. Nikdy nezačínejte předjíždět, pokud jste si nezkontrolovali situaci kolem vás, tedy i za sebou. Ještě před začátkem předjížděcího manévru vždy zkontrolujte zpětná zrcátka! Pamatujte, že musíte brát v potaz také parametry a možnosti svého auta! Se slabým autem může být předjíždění v kopci problém. Vždy používejte blinkry a dodržujte bezpečné rozestupy. Není nic horšího než po předjetí zařadit přímo před auto, jehož řidič je tak nucen brzdit.
A kdy za žádných okolností nepředjíždět? I v tomto případě stačí myslet na pár základních pravidel. Nikdy nepředjíždějte v husté mlze, za hustého deště nebo sněžení. Auto jedoucí v protisměru nemusí být správně osvětleno a je snadné ho přehlédnout. Nepředjíždějte, pokud nejste schopni správně odhadnout rychlost protijedoucího auta.
Co říká zákon?
Na předjíždění myslí zákon 361/2000 Sb., tedy Zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně § 17. Ten říká: „Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.“
Kromě toho zákon také zmiňuje jednu velmi důležitou věc. Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy, ani jinak bránit předjíždění. Jakkoliv vás možná štve, že vás někdo předjíždí, nikdy mu v tom nebraňte, nikdy nezrychlujte a nikdy tak neohrožujte jeho, sebe i všechny okolo!
Stejný paragraf pak také definuje, kdy se rozhodně předjíždět nesmí a to následovně:
Řidič nesmí předjíždět:
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,
c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,
d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,
e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,
f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.
A co pokuty?
Zákon pamatuje i na postihy za nedovolené předjíždění, do čehož spadají všechny zmíněné situace. Jde o vážný přestupek, který je ohodnocen sedm trestnými body, který ovšem nelze řešit na místě. Policie vás rovnou pošlou do správního řízení, kde k bodům můžete dostat pokutu v rozpětí 5 000 – 10 000 Kč a také zákaz řízení na dobu od 6 do 12 měsíců.
To ovšem jen v případě, že při nedovoleném, tedy nesprávném předjíždění nezpůsobíte nehodu. V případě zranění či dokonce smrti některého z účastníků hrozí i vězení.