Jak se zákon staví k takzvanému podjíždění? Bohužel ne moc jasně

Autor: Tisková zpráva - 2. 5. 2018


Takzvané podjíždění, tedy formulováno předpisy jako předjíždění zprava mimo obec, je mimořádně nebezpečným manévrem a většinou znamená dvojí.

Za prvé je to ohrožení hned několika účastníků dopravy. Například na dálnici za vysokých rychlostí to nečeká jak řidič vozu, kterého motorista nerespektující předpisy podjede, tak všichni ostatní, kdo jsou v té chvíli v blízkosti.

Za druhé, jestliže toto někdo udělá, není to rozhodně manévr, který by předvedl poprvé v životě a svědčí to o jeho vědomém a záměrném porušování předpisů. Možná dokonce o agresivním chování a jednání na silnici.

Co z toho plyne? Podle policie za podjíždění zprava mimo obec hrozí zákaz řízení na 6 měsíců až rok a pokuta od 5000 do 10 000 Kč. Podle některých právníků, ale tomu tak není, a to vzhledem k tomu, že tato situace není v paragrafu 17, odst. 5 zákona 361/2000 Sb. taxativně uvedena. Tudíž hrozí pokuta „jen“ do výše 2000 Kč a žádný zákaz řízení.

Není na místě polemizovat s právníky, ale se zákonodárci, kteří tento přestupek nezařadili do výčtu „předjíždění“, které je jmenovitě zakázáno. Je to tedy rozhodně impuls k tomu, aby se při další změně takováto situace do zákona dostala.

A ještě jedna rada pro slušné řidiče, které může někdo takový omezit, a co je horší, také ohrozit. Prostě takovým řidičům raději uhněte. Však víte, co se říká. Karma, ta je zdarma…

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru