Automobily, jejich technika, ale i spolehlivost se v čase proměňuje a to velmi výrazně a rychle. Pojďme se společně ve videu podívat na to, jak rozdílné jsou servisy na autě dnešním a na tom více než 40 let starém.

Spousta lidí říká, jak bylo dříve lépe, ale nebylo. A to nejen v běžném životě, ale i v tom automobilovém. Typickým příkladem je tehdejší servisní náročnost a zejména nedostupnost náhradních dílů.

Do servisu jste s novým autem museli kvůli „záběhu“ už po první najeté tisícovce kilometrů. Musel se vyměnit olej a kontroloval se stav auta. Druhá návštěva servisu byla opět velmi brzká, následovala už ve 2500 km. Teprve tehdy byl motor po záběhu a byl připraven na běžné ježdění. Kvůli běžným servisním prohlídkám, respektive výměnám oleje a dalším nezbytným úkonům bylo následně třeba servis navštěvovat co pět tisíc kilometrů.

Technické možnosti, konstrukce motorů, ale i materiály, ze kterých bývaly motory postaveny, nebyly navíc nijak trvanlivé. Pravidlem se tak stávalo, že kolem 100 tisíc najetých kilometrů bylo potřeba udělat kompletní generální opravu (tzv. GO) motoru.

Tehdejší automobily také nebyly tak spolehlivé jako ty dnešní. Do servisů často jezdily na mechanické opravy, které se prý nejčastěji týkaly přední nápravy i brzd. To už se dnes tolik nestává, auto jsou spolehlivější, motory běžně drží stovky tisíc kilometrů bez problémů a i servisní intervaly jsou mnohem delší, zpravidla 20 – 30 tisíc kilometrů.