tunel

Jak se chovat při poruše nebo nehodě v tunelu? Určitě ne tak, jako známý český youtuber

Autor: Anina Russová - 15. 8. 2019


Před pár dny jsme narazili na instagramu na dlouhé stories známého českého youtubera Erika Meldíka. Stala se mu hodně nepříjemná věc, kdy se mu v jednom z pražských tunelů porouchalo jeho BMW i8. Dle jeho slov prostě z ničeho nic vyplo, začalo brzdit a pak už nic nefungovalo. Naštěstí stihl zajet ke kraji, ale tím jeho lapálie rozhodně neskončila.

Ačkoliv Erik dle svých slov pustil varovné blikače, ty se po chvíli vypnuly. A přestalo fungovat prakticky úplně celé auto. A kolem jezdila auta a kamiony. Šílená situace, která by vystresovala asi každého, co myslíte? Jenomže nejspíš vlivem stresu Erik udělal řadu nebezpečných chyb, které ho v konečném důsledku mohly stát život. Pojďme si proto připomenout, jak se chovat a co dělat při poruše nebo nehodě v tunelu.

V prvé řadě si pamatuje, že pokud je to jen trochu možné, z tunelu s autem vyjeďte. Pokud ne, držte se následujících pravidel.

Pozor, změna směru aneb jak se v průběhu let měnily blinkry

Zapněte výstražná světla!

Nezapomínejte, že v tunelech je horší viditelnost a vy musíte být za každých okolností dobře vidět. Erik tohle udělat nemohl, světlomety ani blikače mu nefungovaly. Vy na to v žádném případě nezapomínejte. Rady, co dělat, pokud světlomety nefungují, najdete níže.

Nezůstávejte v autě!

Tady udělal Erik první opravdu velkou chybu. Místo toho, aby z auta co nejrychleji vystoupil, zůstal v něm sedět a natáčel si stories. Chápeme, že je to jeho práce, jen si z něj, prosím, neberte příklad. Obzvlášť, když auto přestane svítit, jste snadným terčem pro nepozorné řidiče a případná nehoda, navíc v tunelu by mohla mít fatální následky. Ať už světlomety fungují nebo ne, nezapomínejte na následující kroky.

Když už z auta vystupujete, mějte na sobě reflexní vestu. Díky reflexní vestě budete v tunelu mnohem lépe vidět. Tady Erik udělal další chybu. Vestu a nakonec i výstražný trojúhelník měl v kufru. A ten vlivem závady na autě nešel otevřít. Vždy vestu vozte v kabině auta, mějte ji jednoduše po ruce a ideálně jich mějte víc! Pak je možné jednu obléknout a pomocí druhé jít dál od vozu varovat ostatní řidiče. Mimochodem, to vám dovoluje přímo zákon. Konkrétně § 46, kde se říká, že řidič je povinen „učinit vhodná opatření, aby nebyla ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích v tunelu; vyžadují-li to okolnosti, je oprávněn zastavovat jiná vozidla“. Jinak ale za vůz v dostatečné vzdálenosti umístěte výstražný trojúhelník. To vše pokud možno co nejrychleji!

Policie je nutná!

Při poruše a obzvlášť v tunelu okamžitě volejte policii. Pokud netušíte, v jakém tunelu jste, popište policii co nejpodrobněji, co vidíte. Policie vás po telefonu sama bude instruovat s požadavky o informace. Pokud vám nefunguje telefon nebo nemáte signál, využijte ke kontaktování policie či ostatních složek bezpečnostního záchranného systému SOS výklenky, které jsou v tunelech každých pár jednotek nebo desítek metrů.

Sledujte ukazatele

A poslední, ovšem neméně důležitá rada, která je hlavně pro všechny ostatní řidiče. Respektujte dopravní značení v tunelech! I Erik na to upozornil! Obsluha tunelu v jeho případě označila jízdní pruh, ve kterém stál, jako neprůjezdný. Ovšem skoro nikdo to nebral na vědomí a dokonce prý odstavené auto málem naboural nevšímavý řidič kamionu. Dopravní značení se v tunelech nemění jen tak, vždy to má důvod! Nezapomínejte na to!

Erikovi přejeme, ať je auto brzy v pořádku a hlavně, ať už se mi nikdy nic tak nepříjemného na silnicích nestane. 


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru