Test BMW i8 (2016)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 13. 6. 2016


BMW i8 už je s námi téměř dva roky, stále však na silnici vzbuzuje obrovské pozdvižení. Tohle auto vypadá, jako by snad ujelo rovnou z nějakého světového autosalonu, jako by šlo stále o koncept. A vlastně se produkční verze od konceptu nakonec ani příliš nezměnila…

V záplavě dnešních aut tak BMW i8 působí jako „UFO„, navíc v bílé barvě, kterou mělo testované auto, ukáže všechny svoje nádechy, výdechy i ta neskutečná „křídla“ na zádi s integrovanými ukazateli směru. Ten pohled do vnějšího zpětného zrcátka se neokouká! :)

test-bmw-i8-p1

BMW i8 se sice tváří jako opravdový sporťák, zdání však klame. Stačí se podívat na poměrně úzké pneumatiky (testované auto mělo příplatkové 215 mm pneumatiky vpředu a 245 mm pneumatiky vzadu – v základu je jen 195 mm, resp. 215 mm) nebo poměrně malé brzdy, jejichž pedál navíc působí „gumově“. A i samotná jízda naznačí, že o sportovní výkony a rychlé časy na okruhu tady nepůjde. Naopak, BMW i8 je připraveno na to, aby vás bezpečně, pohodlně a přitom, chcete-li také svižně převezlo klidně na druhou stranu světa.

K tomu vám ale musí stačit jen kreditní karta, protože praktické tohle auto vůbec není. V tom si s opravdovými sporťáky opravdu nezadá. Pro odložení věcí vám totiž nabídne jen maličkatý kufr v zadní části vozu za motorem, do kterého se vejde foťák, svetr a kabel do nabíječky. Pokud by to nestačilo, věci můžete odvézt ještě na zadních sedačkách. Na ty se totiž člověk prakticky nevejde. Pokud je přední sedačka úplně dole, nestrčíte pod ni ani špičku nohy a svažující se střecha vás bude nutit sedět v předklonu s hlavou skoro mezi koleny.

test-bmw-i8-p4

Přední místa jsou však dostatečná, než se na ně ale usadíte, bude potřeba se řádně rozcvičit. Dveře se otevírají vzhůru, sedí se extrémně nízko a do auta musíte nasednout přes hodně široký práh. Tohle bude jeden z těch hlavních důvodů, proč si někteří potenciální kupci tohle auto nakonec nekoupí. A to je škoda, protože tím přijdou o velký zážitek z jízdy.

BMW i8 je plug-in hybrid, to znamená, že pro pohyb vpřed (i vzad) může použít elektromotor a nebo kombinaci elektromotoru a spalovacího motoru. Aktivace auta (záměrně nepoužívám nastartování) probíhá tlačítkem u voliče řadící páky. O tom, že je i8 připravena k jízdě, se dozvíte typickým zvukem a nápisem „ready“ v přístrojovém štítu. Pokud jsou baterie nabité, rozjezd i následná jízda probíhá hlavně na elektrický pohon. O tom, jestli pojedete výhradně na elektřinu nebo se v případě potřeby připojí spalovací motor, si můžete do jisté míry rozhodovat sami – ať už intenzitou sešlápnutí plynového pedálu a nebo jízdními režimy, mezi nimiž je i ten, který z auta „udělá elektromobil“. Čím více jsou baterie vybité, tím častěji se spalovací motor spouští a tím pomalejší rozjezdy auto jen na elektřinu zvládne.

Tím, že jde o plug-in hybrid, je možné auto nabíjet také externě z běžné elektrické zásuvky (třeba doma). Z 230 V elektrické sítě se z prázdných do plných baterií auto nabije za přibližně tři hodiny, energie pak reálně vystačí na cca 30 km. Baterie se dají dobíjet ale i za jízdy, naženete tak ale pouze jednotky kilometrů.

test-bmw-i8-p3

Pokud už máte dost ekologie, stačí přepnout do sportovního režimu. To se tady neděje tím typickým tlačítkovým přepínačem jako v ostatních BMW, ale pouhým přesunutím voliče automatické převodovky doleva. V tu chvíli se změní grafika přístrojů a ihned nastartuje spalovací motor. Podle zvuku byste ale rozhodně netipovali to, co i8 (na benzín) pohání. Za zadními sedadly je totiž uložen turbodmychadlem přeplňovaný tříválec s objemem pouhého jednoho a půl litru. Jeho výkon je 170 kW/231 koní a točivý moment 320 Nm. Tomu navíc pomáhají dva elektromotory (jeden je umístěn vpředu a pohání přední kola, ten druhý je mezi mezi spalovacím motorem a převodovkou) o výkonu 96 kW/131 koní a točivém momentu 250 Nm. Celkový výkon soustavy je ale „jen“ 362 koní. Jenže není 362 koní jako 362 koní…

Tady jde totiž hlavně o točivý moment, který je u elektromotoru dostupný prakticky kdykoliv, již od nulových otáček. Reakce na sešlápnutí plynového pedálu je okamžitá a auto vystřelí ihned vpřed, na nic není třeba čekat. Pružnost i8 je působivá, zrychluje na počkání z jakékoliv rychlosti a táhne stále. Dynamika je působivá, vždyť z 0 na 100 km/h zrychlí tohle auto za 4,4 sekundy a maximální rychlost je 250 km/h. Pokud plynový pedál při jízdě sešlápnete opravdu výrazně, zvukový doprovod, který se z útrob auta line, vás potěší – to si ostatně můžete poslechnout v přiloženém videu. V interiéru je sice podpořen reproduktory, ale nepůsobí falešně. Auto je slyšet ale i zvenku.

Automatické převodovka si se všemi motory v i8 rozumní parádně. Řadí krásně, navíc hladce a rychle jak jsme u BMW zvyklí. Ani ve sportovním režimu vás ale v omezovači nenechá a sama přeřadí vyšší rychlostní stupeň. Samozřejmostí je možnost řazení pádly, která při přeřazení nahoru poslouchají vždy, dolů se jim občas nechce.

Působivá je také spotřeba paliva. V technických údajích se sice dočtete o hodnotě 2,1 l/100 km v kombinovaném režimu, to je však hodnota z říše snů. Kolem pěti litrů se s i8 ale jezdit dá, samozřejmě s důrazem na opravdu úspornou jízdu a při nabitých bateriích. Běžně počítejte spíše se 7-8 l/100 km, ale ani pokud budete na plynový pedál tlačit opravdu důrazně a často, prakticky se nepodíváte za 12 l/100 kilometrů. A to je na tak rychlé auto neskutečná hodnota!

Jízda v i8 je svým způsobem nebezpečná. Ne pro člověka samotného, ale spíše pro jeho řidičské oprávnění. Díky ohromné síle motorů a tichosti, která na palubě panuje, není těžké se zamyslet a následně zpozorovat na rychloměru hodnoty, které by znamenaly konec vlastnictví vašeho řidičského oprávnění na pořádně dlouhou dobu. Taková rychlost je totiž otázkou okamžiku a na rychloměru se objevuje nenápadně. Při rychlé jízdě máte z i8 pocit jako byste jeli výrazně pomaleji. Na druhou stranu je zajímavé, že naopak při pomalé jízdě cca kolem 50 km/h pocitově působí auto rychleji.

(Nejen) při jízdě po městě se musíte smířit s neustálými pohledy kolemjdoucích a kolemjedoucích, budete si všímat, jak v rychlosti z kapes vytahují telefony a nebo fotoaparáty. Je potřeba se připravit také na to, že z auta není moc dobře vidět, naštěstí jsou tu kamery, které vám obraz kolem auta zprostředkují, a parkovací senzory vpředu i vzadu. Při manévrování v úzkých prostorech také zcela jistě neoceníte poměrně malý rejd.

test-bmw-i8-p2

BMW i8 je výjimečné nejen vzhledem a jízdou, ale také svou konstrukcí. Základem je karbonový rám s plastovou karoserií. A karbon je tu vidět snad na každém kousku, kde je to alespoň jen trochu možné (například na prazích či v kufru). Ke skvělé ovladatelnosti auta přispívají baterie umístěné mezi předními sedadly, hmotnost nepřesahující 1,5 tuny a její perfektní rozložení mezi nápravy v poměru 50:50.

Zklamání se však dostavilo po prvním setmění. Ačkoliv měla i8 laserové světlomety, jejich funkčnost zdaleka není taková, jakou jsem po svezení s novým BMW řady 7, jenž je má také, čekal. Světla nejsou adaptivní, do zatáček se nenatáčejí a neumějí ani odclonit protijedoucí nebo před vámi jedoucí auta. V takovém případě prostě zhasnou. Světla tedy z nové sedmičky i8 nemá, dostala z ní ale alespoň nový klíč s dotekovým displejem.

Pokud přemýšlíte o jeho koupi, je ale důležité rozmyslet si, k čemu ho chcete používat. Pokud se občas rádi svezete na okresce nebo rychle na dálnici, je to skvělá volba a mohu vám ho doporučit. Pokud ale vyhledáváte okruhové dny, poohlédněte se raději po nějakém eMku. Tohle auto je totiž spíše pohodlné než sportovní. Já bych ho ale bral!

[table caption=“Technické údaje:“ width=“615″ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,BMW
Typ:,i8
Pohonné ústrojí:,elektromotor + benzínový motor
Pohon:,4×4
Celkový výkon:,266 kW/362 koní
Celkový točivý moment:,570 Nm
Zrychlení 0-100 km/h:,4.4 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Benzínový motor:,
Typ:,řadový tříválec
Objem válců:,1 499 ccm
Plnění motoru:,turbodmychadlo
Palivo:,benzín
Pohon:,zadní kola
Výkon:,170 kW/231 koní při 5 800 ot./min
Točivý moment:,320 Nm při 3 700 ot./min
Spotřeba paliva (l/100 km):,2.1 (kombinovaný režim)
Emise CO2:,49 g/km
Objem nádrže:,42 litrů
Elektromotor:,
Pohon:,přední kola
Výkon:,96 kW/131 koní
Točivý moment:,250 Nm
Dojezd na elektrický pohon:,37 km (max. rychlost 120 km/h)
Energetická účinnost:,energetický štítek
Délka:,4 689 mm
Šířka:,1 942 mm
Výška:,1 298 mm
Rozvor:,2 800 mm
Pohotovostní hmotnost:,1 485 kg
Objem zavazadlového prostoru:,154 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru