Pokud byste hledali jeden z nejčastějších, ale zároveň nejnebezpečnějších řidičských nešvarů, pak je to nesprávné předjíždění. Řidiči při tomto vlastně základním manévru chybují, což bohužel často vede až k tragickým nehodám. Přitom základní pravidla předjíždění jsou naprosto jednoduchá. A pokud si někdo před předjížděním není jistý, platí základní poučka – nepředjíždět.
Sledovat provoz, značky a zrcátka
Na nesprávné a nebezpečné předjíždění neustále upozorňují policisté, který nehody vzniklé jako následek této řidičské chyby řeší každý den. Jednoho takového řidiče před časem zastavili policisté jen před pár dny. Šlo o kamioňáka, který předjížděl jiný kamion tam, kde neměl, a navíc šnečí rychlostí. Ostatní kvůli němu museli uhýbat a zajíždět ke kraji, jinak by to skončilo nehodou. A zcela jistě vážnou.
V rámci bezpečného předjíždění je absolutním základem sledovat dopravní značení, dění kolem sebe a zpětná zrcátka. Jakkoliv je možná jasné, že tam, kde je to značkami zakázáno, se předjíždět nesmí, řidič kamionu z videa je důkazem toho, že ne každý značky bere v potaz. Nejsou na svých místech ale pro okrasu, reagují na stav vozovky, její přehlednost či na fakt, že se v místě často bourá.
A na co zpětná zrcátka při předjíždění? Jejich použití by mělo v rámci tohoto manévru patřit k naprosté samozřejmosti, ale z vlastní zkušenosti víme, že tomu tak není. Do zrcátka je nutné se podívat ještě před zahájením předjížděcího manévru, protože se pro stejný krok mohl rozhodnout řidič za vámi. A v takovém případě mu nesmíte vjet do cesty.
Na dálnici se má jezdit vpravo a předjíždět vlevo. Za určitých podmínek ale vpravo předjet můžete
Blinkr je nutnost
Ještě než řidič zahájí předjížděcí manévr, musí si být naprosto jistý, že v protisměru nic nejede. A pokud ano, musí to být tak daleko, aby s bez problému zvládl zařadit zpět do svého jízdního pruhu. Předjíždět je potřeba výhradně na přehledných úsecích. Ještě před zahájením samotného předjíždění, ale i během něj, a i při vracení do jízdního pruhu je potřeba používat blinkry.
Za žádných okolností nesmí řidič, který je předjížděn, zrychlovat a bránit tak bezpečnému a plynulému předjíždění. Ostatně, pamatuje na to i zákon! Ego nechte doma, na silnici, a především do předjíždění v žádném případě nepatří.
Kdy opravdu nepředjíždět?
To, kdy má řidič na předjíždění zapomenout jasně definuje zákon. Říká: „Řidič nesmí předjíždět: nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet, jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích, na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi, na křižovatce a v těsné blízkosti před ní.
Přidáme k tomu ještě jedno už výše zmíněné pravidlo. Pokud si řidič jen trochu není jistý, má byť minimální pochybnosti, že předjíždění zvládne, neměl by se do něj za žádných okolností pouštět. Stačí byť jen malá chyba a obyčejné předjíždění se snadno může proměnit v tragédii.
Ještě dodáme, že nedovolené předjíždění je přestupkem. Ten je ohodnocen sedmi trestnými body, zákazem řízení až na rok a pokutou až 10 000 Kč.
Jen pouze poloviční rady. Předjíždění je o hodně složitější a náročnější. Věnujte tomu detailnější článek prosím.