seat-detska_sedacka- (1)

Jak na správné cestování s dětskou autosedačkou? Poradíme, na co si dát pozor

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: SEAT - Tisková zpráva - 18. 5. 2021


Rodiny, žijící v očekávání brzkého příchodu nového člena na svět, si sestavují rozsáhlý seznam věcí, které je nutné včas pořídit nebo připravit: dětský kočárek, dětskou postýlku, tašku s věcmi pro pobyt v porodnici… Svědomití rodiče mají obvykle všechno přichystáno již týdny před dnem D vyznačeným v kalendáři. Jak je to však s cestou domů z porodnice?

Natalia Toscanová má předpokládaný termín porodu přibližně za čtyři týdny. „Myslela jsem si, že jsem pamatovala na všechno. Ale vůbec mě nenapadlo připravit se na cestu domů, aby vše probíhalo bezpečně,“ říká.

Přečtěte si také:  Zimní bunda do autosedačky nepatří. Volný pás je riziko

Přečtěte si následujících sedm bodů, které jsou pro bezpečnou přepravu novorozence klíčové:

Plánujte dopředu

Především pro prvorodiče je plánování dopředu zásadní, aby se zabránilo chybám. Pečlivě si přečtěte návod k použití dětské sedačky a naučte se ji ve vozidle správně připevnit. Postup je většinou jednoduchý, ale podle Javiera Luzóna, který nese odpovědnost za vývoj bezpečnosti vozidel společnosti SEAT, „budete-li to odkládat až na poslední den, může se stát, že bez informací se v nervově vypjaté situace stane i z jednoduchých úkonů velká výzva pro opravdové inženýry“. A správné použití zádržného systému pro novorozence je životně důležité. Podle ministerstva dopravy se tím snižuje riziko úmrtí při nehodě o 75 % a poranění o 90 %.

seat-detska_sedacka

Vhodná dětská sedačka

Dětská sedačka, kterou budete používat, musí mít doklad o homologaci. Dětské sedačky jsou rozděleny do kategorií podle hmotnosti a výšky dítěte. Jeho věk není v tomto ohledu rozhodující. V případě novorozenců byste měli používat dětské sedačky skupiny 0 nebo 0+. Sedačky skupiny 0 lze používat pro kojence s hmotností až 10 kg, zatímco skupina 0+ je vhodná pro malé děti o hmotnosti až 13 kg. Používání přenosných košíků nebo lůžek pro malé děti se nedoporučuje a ve většině evropských zemí je dokonce zakázáno.

Přečtěte si také:  Autosedačka umístěná ve voze proti směru jízdy je pro dítě bezpečnější

Vždy na zadních sedadlech

Zadní sedadla vozu jsou nejbezpečnějším místem, a proto by novorozenci měli cestovat právě zde. Javier upozorňuje, že „nikdy není dobrým nápadem umístit novorozence na přední sedadlo spolujezdce, abychom nad ním měli snadný dohled“. Sedadlo spolujezdce vpředu lze používat jen výjimečně, například při obsazených zadních sedadlech dalšími dětmi. V tomto případě dbejte na to, abyste deaktivovali airbag.

Umístění proti směru jízdy

Zádržné systémy této kategorie jsou koncipovány pro umístění proti směru jízdy, protože „krční svaly novorozence nejsou ještě zcela vyvinuty“, jak vysvětluje Javier.

seat-detska_sedacka

Zajištění sedačky je zásadní

Studie zveřejněná lékařskou univerzitou v Oregonu (Oregon Health & Science University) uvádí, že 95 % rodičů při montáži dětské sedačky nějakým způsobem chybuje a většina těchto chyb je závažného charakteru. Největší chyby se týkají zajištění dětské sedačky a použití bezpečnostních pásů. Proto je důležité si velmi pečlivě přečíst návod k obsluze. Jednoduchou, praktickou metodou je systém ISOFIX. Pokud jej nemáte, „dbejte na to, aby byl tříbodový bezpečnostní pás umístěn podle pokynů výrobce, spodní příčná část vpředu a diagonální horní část vzadu“, říká Javier. A nezapomeňte, že madlo pro přenášení dětské sedačky je také bezpečnostním prvkem a musí být před jízdou přemístěno do správné polohy.

Bezpečnostní pásy musejí být napnuté

Dítě by nemělo mít na sobě žádné zbytečné vrstvy oblečení, aby bezpečnostní pásy dobře přiléhaly k jeho tělu. Bezpečnostní pásy dostatečně přitáhněte a jejich správné napnutí vyzkoušejte.

Přečtěte si také:  Porsche Česká republika otevírá novou Tréninkovou akademii

Volně položené předměty jsou potenciálně nebezpečné

Zavazadla nebo jiné předměty, odložené na zadních sedadlech či vodorovném krytu zavazadlového prostoru, budou v případě náhlého brzdění nebo kolize vrženy setrvačností dopředu. Tím by mohlo dojít k poranění dítěte nebo jiného cestujícího. Dbejte tedy na to, aby bylo všechno bezpečně uloženo v zavazadlovém prostoru.

Zavazadlové prostory pro rodiny s dětmi

Dětský kočárek, taška s věcmi pro převlékání dítěte, lahve, hračky… věcí pro děti je nekonečné množství. Proto je základní potřebou rodičů velký zavazadlový prostor, který jim umožní bezpečné a komfortní cestování. Následující modely značky SEAT jsou pro rodiny ideální:

  • SEAT Tarraco: objem zavazadlového prostoru 760 litrů u 5místné verze/230 litrů u 7místné varianty
  • SEAT Leon Sportstourer: objem zavazadlového prostoru 620 litrů/470 litrů u verze e-HYBRID
  • SEAT Ateca: zavazadlový prostor o objemu 510 litrů
Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek