Jaguar představil první nový C-Type. Je jako návrat do minulosti, jehož stavba zabrala tisíce hodin

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Jaguar - 5. 7. 2022


Klasická auta ještě nikdy nebyla tak v kurzu, jako jsou právě dnes. A tak se není co divit, že si toho všimly i automobilky. Jaguar v loňském roce oznámil, že má v plánu obnovit výrobu legendárního C-Type. I přes všechny koronavirové problémy je konečně na světě první z malé série velmi speciálních vozů. A je nádherný a může být váš.

Pokud se na chvíli vrátíme do historie, model C-Type nelze minout. Jde o legendární závodní auto, které vzniklo v počtu jen 43 kusů. To ale stačilo k úspěchu v Le Mans a to v letech 1951 a 1953. A mezi tím, v roce 1952, vyhrál tento model 360 kilometrů dlouhou Velkou cenu Reims-Gueux. A právě tento závodní model se stal předlohou pro nově postavený C-Type, který byl před nedávnem představen.

Chlazené kotoučové brzdy jsou dnes samozřejmostí, ale vděčíme za ně Jaguaru a Porsche

Lakován je totožnou pastelově zelenou barvou a zelená má i sedadla, v tomto případě jde o barvu Suede Green. „Zkombinovali jsme originální výkresy a moderní výrobní techniky. Přidali jsme 3000 hodin ruční práce a vyrobili tak první ručně vyrobený C-Type,“ řekl šéf JLR Classic David Foster.

Jaguar C-Type Continuation, jak se novinka jmenuje, bude k dispozici jen Jaguar Classic Works v Coventry v Anglii. A aby byl co možná nejvíce podobný svým předkům, byly na jeho výrobu byly mimo jiné použity i původní metody. Každý z vyrobených vozů následně absolvuje více než 400 kilometrů dlouhou testovací jízdu. Zákazníci dostanou na výběr z 12 barevných odstínů a osmi provedení interiéru.

Zajímavostí je, že všechny vozy, které budou vyrobeny, dostanou závodní licenci FIA. Ta majitelům umožní účast na všech FIA závodech, včetně třeba Jaguar Classic Challenge. O pohon se pak stará řadový šestiválec o objemu 3,4 litru, který má tři karburátory a 220 koní. K dispozici bude jen osm kusů, nicméně cenu automobilka neprozradila.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru