Jag_F-TYPE_22MY_R-Dynamic_Black_Convertible_Exterior_120421_002

Jaguar F-Type se představuje v nové verzi R-Dynamic. Pohánět ho může osmiválec nebo čtyřválec

Autor: Tisková zpráva - Zdroj a foto: Jaguar - 13. 4. 2021


Jaguar F-TYPE má ještě výraznější proporce než kdy dříve. Nové provedení R-Dynamic Black dále vylepšuje vzhled čistokrevného sportovního modelu Jaguar a zároveň přináší bohatší výbavu, stejně jako luxusnější a propracovanější interiér. Novinka vychází ze čtyřválcové motorizace o výkonu 300 koní, respektive z osmiválcové varianty naladěné na 450 koní ve výbavě R-Dynamic Coupé a Convertible.

Atraktivní čisté tvary modelu F-TYPE jsou zvýrazněny paketem Black Pack a 20″ leskle černými disky s pěti dvojitými paprsky. Tyto disky s označením „Style 5039“ nejsou dostupné pro žádné jiné provedení v celé nabídce. Dokonale je doplňuje jeden ze tří nabízených metalických odstínů barvy karoserie: Santorini Black, Eiger Grey a Firenze Red.

Přečtěte si také:  Test Jaguar F-Type Coupé P450 RWD AUT (2020)

Dvoumístná kabina orientovaná na řidiče obklopuje posádku kvalitními luxusními materiály. Tenká sportovní sedadla jsou nastavitelná ve dvanácti směrech a jsou čalouněna kůží Windsor v barevných variantách Ebony s kontrastním prošíváním Light Oyster, nebo sportovněji laděnou kombinací barvy Mars s prošíváním Flame Red. Detaily, jako například propracovaný vzor prošívání sedadel a výplní dveří je jednou z drobných úprav, které dělají F-TYPE výjimečným.

Interiér, stejně jako vnější karoserie, se vyvinul do ryzejšího vyjádření elegance a výkonu tohoto automobilu. Díky zvýšenému důrazu na další zdokonalení tradičně prvotřídního zpracování britských automobilů Jaguar a přidání drobných detailů je výsledek luxusnější a sportovnější.

Stejný design, jaký byl použit pro vzor prošívání sedadel, byl v embosované podobě vyžit pro semišový potah kapličky přístrojového štítu obsahujícího konfigurovatelný Interactive Driver Display s úhlopříčkou 12,3 palce. Mezi další úpravy patři také matná hliníková pádla řazení, semišová stropnice v barvě Ebony nebo podsvícené vnitřní prahy s nápisem Jaguar.

„Nové modely F-TYPE R-Dynamic Black nám daly příležitost decentně vylepšit vzhled vozu uvnitř i zvenčí a zároveň zdůraznit jak luxusní, tak sportovní prvky jeho charakteru. Výsledkem je ještě osobitější design, ať už zvolíte karoserii Coupé, nebo Convertible, respektive čtyř, nebo osmiválcový motor,“ říká Julian Thomson, Design Director Jaguar.

Výkonné sportovně laděné motory modelů F-TYPE R-Dynamic Black jsou spojené s osmistupňovou automatickou převodovkou Quickshift umožňující také manuální řazení jak prostřednictvím voliče SportShift, tak pomocí pádel pod volantem.

Nejvyšší výkon přeplňovaného čtyřválcového motoru Ingenium o objemu 2,0 l je 300 koní, maximum točivého momentu je dostupné už od 1500 ot./min. Tento motor nabízí výjimečnou odezvu na plyn napříč celým spektrem otáček a dostupný je exkluzivně s pohonem zadních kol. Zároveň také přináší dynamiku očekávanou od Jaguaru F-TYPE, kdy zvládne akceleraci z nuly na 100 km/h jen za 5,7 s a maximálně dosáhne rychlosti 250 km/h.

Přečtěte si také:  Ford Mustang Mach-E přijíždí s vylepšenými asistenčními systémy a rozšířenou výbavou

Kompresorem přeplňovaný vidlicový osmiválcový motor o objemu 5,0 l (450 koní) byl vyvinut tak, aby nabízel ohromující výkon – vrcholu točivého momentu 580 Nm dosahuje od 2500 ot/min. Tato jednotka je dostupná s pohonem všech kol a systémem Intelligent Driveline Dynamics, nebo pro puristy s pohonem zadní nápravy. Součástí výbavy osmiválcových variant je také elektronicky řízený zadní diferenciál přinášející optimální trakci. Akcelerace z nuly na 100 km/h proběhne za pouhých 4,6 s, nejvyšší rychlost je 285 km/h.

Pohonné jednotky o výkonu 300 a 450 koní jsou k dispozici také v kombinaci s dalšími variantami modelu F-TYPE, nicméně pro skutečně výjimečné výkony za všech podmínek a na jakémkoli druhu silnice je tu F-TYPE R. Ten je nabízen exkluzivně s pohonem všech kol a kompresorem přeplňovaným vidlicovým osmiválcovým motorem s parametry 575 koní a 700 Nm. Sprint na 100 km/h trvá pouze 3,7 s, zatímco nejvyšší rychlost je elektronicky omezena na 300 km/h.

F-TYPE R a modely P450 jsou standardně vybaveny systémem Jaguar Adaptive Dynamics a Configurable Dynamics. Díky elektronicky ovládaným adaptivním tlumičům nabízí podvozek komfort v nízkých rychlostech a ovladatelnost při rychlejší jízdě. Systém Configurable Dynamics dává řidiči možnost upravit nastavení tuhosti tlumičů, řízení, odezvy plynu i chování převodovky podle vlastních preferencí. Všechny varianty F-TYPE vybavené čtyřválcovým motorem (300 k) používají pečlivě naladěné pasivní tlumiče zajišťující ovladatelnost a jízdní vlastnosti, které těmto modelům propůjčují unikátní charakter.

Zákazníci, kteří zvolí jakékoliv provedení F-TYPE s osmiválcovým motorem, mohou využít také funkci Quiet Start: elektronicky ovládané klapky v zadním tlumiči výfuku zůstávají uzavřené, dokud řidič více nepřidá plyn, kdy se automaticky otevřou. Zvolením režimu Dynamic, nebo zmáčknutím příslušného tlačítka ovládajícího klapky výfuku může být tato funkce deaktivována.

Přečtěte si také:  Elektrický MINI Cooper SE Cabrio se ukazuje. Zatím jen jako studie

Jaguar F-TYPE modelového roku 2022 je vyráběn v závodě Castle Bromwich automobilky Jaguar ve Spojeném království. Nabídka zahrnuje následující modely:

 • F-TYPE Coupé a Convertible
  • Čtyřválcový motor, 2,0 l, 300 koní; Quickshift RWD
 • F-TYPE R-Dynamic Coupé a Convertible
  • Čtyřválcový motor, 2,0 l, 300 koní; Quickshift RWD
  • Osmiválcový motor, 5,0 l, 450 koní; Quickshift; RWD/ AWD
 • F-TYPE R-Dynamic Black Coupé a Convertible
  • Čtyřválcový motor, 2,0 l, 300 koní; Quickshift RWD
  • Osmiválcový motor, 5,0 l, 450 koní; Quickshift; RWD/ AWD
 • F-TYPE R Coupé a Convertible
  • Osmiválcový motor, 5,0 l, 575 koní; Quickshift AWD
Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek