Jaguar_F-PACE_23MY_400_SPORT_Exterior_Front_3-Quarter_120422_Resized

Jaguar F-PACE dostal nové šestiválce. Vybírat můžete benzinový nebo naftový

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Jaguar - Tisková zpráva - 21. 4. 2022 0

Nabídka modelu Jaguar F-PACE se rozšiřuje a nově do ní přichází dynamické modely 400 SPORT a 300 SPORT. Zákazníci tak mají k dispozici širší možnosti volby a více dostupných technologií.

Modely 400 SPORT a 300 SPORT jsou rozpoznatelné podle nových leskle černých disků o velikosti 21 palců, paketu Black Pack, zatmavených oken a leskle černých střešních ližin. K dostání jsou exkluzivně v kombinaci s řadovými šestiválcovými motory Ingenium. V obou případech jde o mild-hybridní pohonné jednotky. Model 400 SPORT využívá zážehový motor, 300 SPORT pracuje se vznětovým agregátem. Vrcholem luxusního a prostorného interiéru jsou sportovní sedadla čalouněná kůží Windsor.

F-PACE 400 SPORT a 300 SPORT

Výrazné tvary vozu Jaguar F-PACE jsou u modelů 400 SPORT a 300 SPORT dále zdůrazněny speciální kombinací designových prvků vnější karoserie, které umocňují jejich dynamický charakter a postoj.

Přečtěte si také:  Jaguary XE a XF přijíždějí v edici Sport 300 a v novém provedení s paketem Black Pack

„Vývoj modelů 300 SPORT a 400 SPORT nám dal příležitost decentně zvýraznit přirozeně sebevědomý a funkční design Jaguaru F-PACE. Společně s tichým a nenuceným výkonem šestiválcových motorů udělá nový F-PACE 300 SPORT a 400 SPORT každou cestu výjimečnou,“ dodal Adam Hatton, Exterior Design Director Jaguar.

Nepřehlédnutelná 21palcová pětipaprsková kola ‘Style 5105’ v leskle černém provedení doplňuje paket Black Pack, zatmavená skla a leskle černé střešní ližiny. Zákazníci, kteří chtějí zdůraznit vizuální přitažlivost vozu mohou zvolit kované disky o velikosti 22 palců ‘Style 1020’ dodávané k oběma novým modelům na přání ve dvou variantách: lesklé černé s matně černými dekorativními prvky a lesklé stříbrné s kontrastními prvky. K dispozici jsou také samozacelující se celoroční pneumatiky.

Jaguar_F-PACE_23MY_400_SPORT_Exterior_Rear_3-Quarter_120422_Resized

F-PACE 400 SPORT a 300 SPORT může být specifikován v celé řadě barev karoserie zahrnující jeden standardní lak, sedm metalických laků a nabídku dvou prémiových metalíz – Carpathian Grey a Charente Grey.

Luxusní a precizně zpracovaný interiér Jaguaru F-PACE je u modelů 400 SPORT a 300 SPORT dále vylepšen tenkými sportovními sedadly čalouněnými kůží Windsor. Jejich provedení ladí se stropnicí v provedení Ebony Suedecloth a s dekory z jasanové dýhy Satin Charcoal Ash. Vzdušnost interiéru a jeho klidnou atmosféru podporuje ambientní osvětlení Premium Cabin Lighting, které je dostupné také pro ostatní modely řady F-PACE a které dává řidiči na výběr z třiceti různých barev.

Přečtěte si také:  Mazda si v Americe patentovala nový motor. Je to dvoutakt

Kromě luxusu a prémiového charakteru přináší modely 400 SPORT a 300 SPORT také výjimečný výkon a agilitu, kterou řidiči od vozů značky Jaguar očekávají. Vůz 400 SPORT je poháněn mild-hybridním řadovým šestiválcovým motorem Ingenium o objemu 3,0 l disponujícím výkonem 400 koní a vrcholem točivého momentu 550 Nm. Tento motor kromě jiných technologií používá dvoukomorové turbodmychadlo podporované elektricky poháněným kompresorem, stejně jako systém variabilního zdvihu sacích ventilů nebo systém přímého vstřiku paliva pracující s tlakem 250 barů. Tato výjimečně kultivovaná pohonná jednotka umožňuje Jaguaru F-PACE 400 SPORT zrychlit z nuly na 100 km/h za 5,4 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 250 km/h.

Mild-hybridní systém pracující s napětím 48 V využívá jako svůj základ startér-generátor. Ten nahradil konvenční alternátor a k motoru je připojen řemenem. Díky tomu je možné rekuperovat energii, která by byla jinak zmařena při zpomalování a brzdění. Tímto způsobem získaná elektrická energie je ukládána v lithium-iontovém akumulátoru umístěném pod dnem zavazadlového prostoru. Energie je následně využívána jako asistence spalovacímu motoru při akceleraci a systém zároveň umožňuje velmi jemné a rychlé fungování systému stop/start.

Přečtěte si také:  Mitsubishi ASX nové generace odhaluje motorizace. Dostane benzin a hybrid

Vznětový mild-hybridní řadový šestiválcový motor Ingenium využívá vyspělý systém sekvenčního sériového přeplňování dvojicí turbodmychadel s variabilní geometrií lopatek. Tato technologie přináší výjimečnou odezvu v celém rozsahu otáček motoru. I díky systému common-rail s piezoelektrickými vstřikovači pracujícímu s tlakem 2 500 barů je výsledkem nenucený výkon kombinovaný s pozoruhodnou spotřebou paliva. Motor nabízí výkon 300 koní a točivý moment 650 Nm. Tyto parametry zajišťují modelu 300 SPORT schopnost akcelerovat z nuly na 100 km/h pouze za 6,4 s, respektive dosáhnout maximální rychlosti 230 km/h, a to při spotřebě 7,4 l/100 km a produkci emisí CO2 od 194 g/km (WLTP TEL).

Jaguar_F-PACE_23MY_400_SPORT_Interior_Front_View_120422_Resized

Kromě zmíněných šestiválcových motorů je F-PACE dostupný také s plug-in hybridní pohonnou jednotkou P400e založenou na zážehovém čtyřválcovém motoru a disponující systémovým výkonem 404 koní. Plug-in hybridní model F-PACE zrychlí z nuly na 100 km/h za 5,3 s, v čistě elektrickém režimu ujede až 53 km a nabízí produkci emisí CO2 od 49 g/km (WLTP TEL).

K dispozici jsou také čtyřválcové motory Ingenium, kdy ten zážehový poskytuje výkon 250 koní, zatímco vznětové jednotky nabízí 163 a 204 koní. Pro ještě nižší spotřebu i produkci emisí jsou také tyto dieselové agregáty vybavené mild-hybridní technologií pracující s napětím 48 V.

Každý model řady F-PACE je vybaven inteligentním pohonem všech kol a osmistupňovou automatickou převodkou, kterou lze ovládat jak prostřednictvím voliče Jaguar Drive Selector, tak pro větší zapojení řidiče prostřednictvím kovových a na dotek příjemných pádel pod volantem.

Přečtěte si také:  Ford Ranger Raptor nové generace se představuje. V Evropě dostane i benzinový šestiválec

Apple Car Play a Android Auto jako standard

Jaguar F-PACE nabízí množství dalších chytrých technologií, které dělají cestování jednodušší a příjemnější, a které zároveň přinášejí lepší konektivitu. Součástí standardní výbavy je například Smartphone Pack obsahující bezdrátově fungující systémy Apple CarPlay a Android Auto. Kromě toho multimediální systém Pivi Pro umožňuje připojení až dvou telefonů najednou, zatímco na přání dodávaná podložka pro bezdrátové nabíjení umístěná pod středovou konzolou je vybavena zesilovačem signálu pro lepší příjem signálu sítě i Wi-Fi.

Nabídka pro Jaguar F-PACE modelového roku 2023 obsahuje modely S, SE, R-Dynamic Black, 300 Sport, 400 Sport a SVR.