Už od roku 1973 je v platnosti Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely.

Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. A právě tuto úmluvu zjevně nedodržel obchodník z Ruska, který pro nezveřejněnou italskou společnost nechal interiér vozu Rolls-Royce Phantom očalounit do krokodýlí kůže.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce uvedl 20kusovou edici modelu Phantom inspirovanou vesmírem a časem. První už má majitele

Ačkoliv je známo, že Rolls-Royce, především pak jeho divize Bespoke, je svým zákazníkům schopna splnit snad jakékoliv přání, i tato automobilka, stejně jako všechny ostatní, se onou úmluvou musí řídit. Ovšem černý trh si na dodržování zákonů nehraje a právě z ruského černého trhu nejspíš pohází interiér tohoto vozu.

Podle italských celníků měl vůz sedadla, všechny područky a výplně dveří čalouněn kůží několika krokodýlů, a protože toto zvíře patří mezi ohrožená, není možné jeho kůži takto používat. Jiné by to bylo v případě, kdyby měl vůz k čalounění všechnu potřebnou dokumentaci, tedy doklady, které prokáží, že kůže nepochází z volně žijícího zvířete. Nic takového ale majitel nebyl schopen dodat.

Přečtěte si také:  Před cestou na dovolenou nezapomeňte na elektronickou dálniční známku. Výmluvy u celníků či policistů neprojdou

Phantom je v současné době zabaven a řeší se, co s ním. Jednou z možností by mohlo být odstranění tohoto vpravdě speciálního čalounění, ale je otázkou, zda to vůbec půjde.

1 komentář

  1. Kecy…. Staci prokazat nabyti kuze pred vydanim zakona ktery to zakazuje. Je to tak se vsemi ohrozenymi druhy a podvodnici to moc dobře vědí. Takze zbytecny povyk…

Přidat komentář