Vzpomínáte si, když přibližně před rokem v náročných testech Euro NCAP nezískal Fiat Punto ani jednu hvězdičku? Mysleli jsme si, že v dnešním světě jde o ojedinělý úkaz, který se nebude jen tak opakovat. Uteklo pár měsíců a máme tu dalšího smutného s jednou velkou nulou. Tentokrát jde o indickou verzi Dacie Lodgy, která se ovšem v Indii prodává pod značkou Renault.

Zatímco evropská verze tohoto modelu je vyráběna v Maroku, ta indická právě přímo v Indii. A vypadá to, že by se zde měli najmout nového manažera přes kvalitu. Technici Global NCAP byli prý zcela zděšeni a jako zcela nedostatečnou ohodnotili i samotnou karoserii auta. A není se jim, co divit. Při čelním nárazu se nezdeformoval jen A sloupek, ale i zadní dveře a podlaha. Navíc auto nemá takřka žádné bezpečnostní prvky, včetně třeba airbagů, a tak by byl řidič při takovém nárazu na své sedačce nejspíš zemřel.  

Chápeme, že pro indický trh asi žádná automobilka nebude chystat modely s nepřebernou nabídkou bezpečnostních asistentů, ale tento výsledek nás vcelku zaskočil. Tamní obyvatelé sice varování před opuštěním jízdního pruhu nebo senzor únavy nejspíš nepotřebují, ale podle nás rozhodně potřebují auto, které se po nárazu nezmuchlá jako obal od čokolády. Obzvlášť, když je zrovna indický provoz jedním z nejdivočejších na světě. Tohle se prostě Renaultu nepovedlo a je dobře, že se tyto testy provádí. Potencionální zákazníci by měli vědět, že lepší než vyrazit na cesty indickým Lodgy bude jít pěšky.