Elektromobilita rozděluje řidiče na dvě skupiny. Jedni ji přijali a baví je. Ta druhá elektromobilům nemůže přijít na jméno a přinejmenším je ignoruje. Faktem ale je, že se elektromobility jen tak nezbavíme, právě naopak. Její rozmach propagují jak úřady, tak samotné automobilky. Ty ale mají možnost ukázat, že pojem elektromobil neznamená jen nudné městské auto.

To dokazuje například Ford Mustang Cobra Jet 1400, který byl představen už v dubnu letošního roku. Jde o prototyp, určený na závody ve sprintu a zároveň má jít o připomínku legendárního dragsteru Cobra Jet z šedesátých let. Ford na elektrickém Mustangu spolupracoval se společností Cascadia Motion, která pracovala především na hnacím ústrojí.

Tím jsou čtyři elektromotory, jenž mají dohromady 1491 Nm točivého momentu a výkon 1400 koní. Už první testy odhadovaly, že sprint na čtvrt míle zvládne tahle elektrická bestie asi za osm sekund, přičemž její rychlost při takovém rozletu byla odhadována na 270 km/h.

Přečtěte si také:  Ford Mustang Cobra Jet 1400 je plně elektrický dragster. Čtvrt míle by měl zajet za 8 sekund

Jak se ukázalo, ty odhady byly přesné. Před několika málo dny se Ford rozhod svůj elektrický závodní prototyp postavit na ostrý start a zjistit, jak na tom opravdu je. A výsledek? Dechberoucí! Je zajímavé sledovat to, jak elektrické auto před startem pálí gumy a přitom není slyšet žádný mocný osmiválec. Na startu se pak zvedne na zadní a vyletí vpřed. Sprint na čtvrt míle nakonec tenhle elektromobil zvládl za 8,27 sekundy, přičemž v cíli mu traťoví komisaři naměřili právě těch odhadovaných 270 km/h.