Meteorologové v posledních dnech stále častěji mluví o ledovce a sněhu na vozovce. A to s sebou nese vyšší riziko dopravních nehod. Hasiči, kteří u nehod pravidelně zasahují upozorňují, že při jízdě na sněhu a ledu je riziko nehody patnáctkrát vyšší než na suché komunikaci. A když už k takové nehodě dojde, je nezbytné dodržet několik bezpečnostních pravidel. Byť jsou v těchto měsících trochu nepříjemná a nepohodlná.
Nachlazení je lepší než riziko smrti
Pokud dojde k dopravní nehodě, základem je nikdy poté nesedět v autě a nečekat tam na odtah nebo policii. A neplatí to jen pro řidiče, ale také pro všechny členy posádky. Je jedno, jestli k nehodě došlo na dálnici nebo okresce vedoucí k vám na chatu. Všichni členové posádky by měli mít reflexní vesty a stát pokud možno mimo silnici. I děti pošlete za svodidla, nebo na blízké pole. Kamkoliv, jen nikdy nezůstávejte v autě nebo u něj.
Ano, především v zimě je čekání na odtah či policii nepříjemné, leckdy může skončit nachlazením. A jakkoliv hlavně u dětí nikdo nechce řešit ani rýmu, pokud je necháte v autě, může to skončit mnohem hůř. Ostatní řidiči mohou odstavené auto přehlédnout a v plné rychlosti do něj nabourat. Ostatně, například silničáři pracující u krajnice by o tom mohli vyprávět. Řidiči často přehlédnou i jejich výrazná auta s výstražným osvětlením. Přehlédnout vaši odstavenou Octavii s maximálně zapnutými varovnými blinkry je pak ještě jednodušší. Vždy také po nehodě vypněte motor auta a nezapomeňte na krajnici umístit výstražný trojúhelník.
Mimochodem, znáte nejčastější zimní příčiny dopravních nehod? „Jedná se především o rychlou jízdu, špatnou viditelnost spojenou s námrazou, mrholením nebo sněžením, nedodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních vozidel, příliš intenzivní brzdění nebo naopak přidávání plynu a také zastavování na silnicích nebo dálnicích,“ popisuje pojišťovací srovnávač klik.cz.