náklad - přetížené vozidlo

I osobní auto se dá přetížit. Jízda pak může být nebezpečná a hrozí za to i několikatisícové pokuty

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 24. 7. 2024


Každoročně vyráží zhruba půlka Česka na dovolenou do zahraničí po vlastní ose. To s sebou ale nese nutnost převézt kromě členů rodiny také obrovskou spoustu věcí. Anebo třeba používáte auto na práci? Spousta řidičů ale zapomíná na to, že ani osobní auta nesmí jezdit přetížená. A nejde přitom jen možnou pokutu, ale také o (ne)správnou funkčnost auta.

Pozor i na sníh nebo bláto

V souvislosti s příliš těžkými auty se nejčastěji zmiňují nákladní vozy, nejčastěji převážející dřevní kulatinu. Jenomže třeba během letních prázdnin se stačí podívat kolem sebe a je jasné, že s přílišnou hmotností mají problém i osobní auta. Někteří jsou schopni naplnit zavazadelník, přidat posádku, na střechu dát střešní box a na nosič i kola. A pak je auto šikmo, vzadu sedí skoro na dorazech a vpředu má „kola ve vzduchu“.

Zákon říká, že každý řidič, který jede s autem, jehož aktuální hmotnost je vyšší než hodnota největší technicky přípustné hmotnosti vozidla zapsaná v techničáku (zpravidla jde o pár stovek kilogramů včetně posádky), ohrožuje jak bezpečnost na pozemních komunikacích, tak i jejich stav. Ano, přetížený kamion dává silnicím zabrat o poznání víc, ale i přetížená osobní auta všechny ty výtluky a propady výrazně zhoršují.

Evropská unie chce zvýšit hmotnostní limit pro řidičák skupiny B. Novinka ale nemá platit pro auta se spalovacími motory

Nemluvě o bezpečnosti. Tlumiče, pružiny nebo brzdy nejsou stavěné na přetížení. Jejich správná funkčnost jde ruku v ruce se správným používáním. A stačilo by i jedno krizové brzdění nebo nečekaný úhybný manévr, abyste zjistili, že auto kvůli přetížení nefunguje správně. Přední náprava totiž nemusí být správně zatížená a přední kola tak nemusí mít dost přilnavosti. Když to zjistíte při jízdě, už by mohlo být pozdě a všechny ty věci, které tak nutně potřebujete mít s sebou, budou najednou úplně zbytečné.

Pokud vás k dodržení maximální přípustné hmotnosti nepřesvědčily případné jízdní komplikace, pak vás třeba přesvědčí hrozby pokuty. „Za hmotnostní porušení lze příkazem na místě uložit pokutu podle do 1 500 Kč, ve správním řízení od 2 000 Kč do 5 000 Kč,“ vysvětlila nám vrchní policejní komisařka Hana Rubášová a dodala jednu zajímavost: „V případě znečištění například blátem nebo zanesení sněhem se připouští překročení největší povolené hmotnosti vozidla nebo jízdní soupravy maximálně o 3 %.“ Tápete, co to znamená? Zjednodušeně to, že pokud máte auto naloženo na limit, můžete jej z důvodu špíny nebo sněhu překročit o maximálně 3 %. To se ale bude týkat spíš nákladních aut než osobáků.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru