test-2021-hyundai-tucson-n-line-16_tgdi-MHEV-48v- (18)

Hyundai si patentoval startování pomocí očí. Do sériové výroby nemusí být daleko

Od Radim Plachý | Zdroj: drive.com.au - Foto: Pavel Srp - 28. 4. 2022 0

Používání automobilů se nám snaží výrobci co nejvíce zjednodušit. Přicházejí s bezklíčovým ovládáním, ovládáním přes aplikace v mobilních telefonech, ale i s ovládáním pomocí našeho vlastního těla. Startování pomocí otisku prstu dnes nikoho nepřekvapí, ale Hyundai si patentoval startování pomocí očí.

Identifikace pomocí očí není nic divného a už se dnes také používá (zejména v bankovním sektoru a podobně), ale zatím ještě ne v automobilech. To by se ale brzy mohlo změnit, protože korejský koncern Hyundai Motor Group si podobnou funkci patentoval. Na této funkcionalitě už navíc šest let pracuje.

Přečtěte si také:  Hyundai chce lidi vtáhnout do děje v autě ještě víc. Patentoval si umělé vibrace

Tato technologie má být založena na skenu oční duhovky. Skener bude umístěn v přístrojové desce (v kapličce přístrojů) a bude využívat infračervenou kameru. Ta bude mimo jiné umět rozpoznat, zda má řidič sluneční brýle anebo jinou překážku v obličeji. Pokud zjistí, že ano, upozorní řidiče, aby ji sundal. Pokud na řidiče dobře neuvidí, bude si auto samo schopno otočit i volantem.

Pokud pak skener ověří, že za volantem opravdu sedí „ten správný a oprávněný“ řidič, auto nastartuje a navíc pro něj podle posledního řidičova nastavení přizpůsobí i auto – to ostatně dnes umí už i Subaru. Systém by samozřejmě mělo být možné deaktivovat a auto nastartovat běžným způsobem. To třeba ve chvílích, kdy by s ním jel někdo, koho auto nebude systém znát. 

Přečtěte si také:  Hyundai si patentoval revoluční způsob otevírání kufru. Dveře už se nemají vyklápět

Poprvé by systém skenování oční duhovky mohly dostat modely luxusní značky Genesis, později pak i Hyundai a Kia.