test-hyundai-ioniq-plug-in-hybrid

Spor mezi značkou Hyundai, respektive jejím českým vedením a několika dealery trvá už řadu let. Odstartoval tím, že od značky odešla asi třetina prodejců poté, co se jim nelíbily prodejní podmínky nastavené vedením společnosti. To po svých prodejcích požadovalo prodávat nová auta za nižší cenu, než za kterou je nakupovali. Výsledný rozdíl včetně marže se pak Hyundai zavázalo doplácet formou bonusů.

Jenže bonusy byly prodejcům vypláceny jen za předpokladu, že plnili stanovené prodejní cíle, které ovšem vedení neustále zvyšovalo. Tak trochu Hlava 22. Odchod dealerů je tak vlastně jen vyústěním dlouhodobých problémů, které neměly jiné řešení. Vedení společnosti Hyundai v čele s ředitelem Vladimírem Vošickým se takový krok prodejců vůbec nelíbí.

Nejprve po dealerech, kteří s importérem rozvázali kontrakt, požadovalo smluvní pokuty ve výši několika milionů korun. K tomu ovšem použilo velmi drsný a v obchodně dle mého nepřijatelný způsob, tedy zasílání směnek, které ji dealeři podepisovali ještě jako prázdné pro případ, že importu dlužili finance z prodeje nových vozů. Jenomže na to dealeři nereagovali, protože je podle nich takové vymáhání nesmyslných částek zcela nepřípustné. Vedení Hyundai se tak obrátilo na soud.

Stání u soudu již proběhlo několik, a to u různých instancí, ale ani v jednom zatím české vedení společnosti Hyundai neuspělo. Po řadě odvolání vše skončilo u Nejvyššího soudu, který před několika dny veškerá odvolání a nářky Hyundai ČR smetl ze stolu s tím, že obchodní prakticky značky jsou zneužitím dominantního postavení vůči prodejcům, kteří opravdu neměli jinou možnost, než od značky odejít. Dále si podle soudu všichni, kteří odešli, zaslouží bezodkladné vyplacení veškerých dlužných bonusů z prodaných aut.

Tedy, toto je verdikt jen u jednoho z desítek totožných případů. Ostatní zatím k Nejvyššímu soudu nedospěly, ale veškeré nižší soudní instance by podle všeho měly při svém rozhodování tento výrok zohlednit.

Pokud byste si ale mysleli, že český Hyundai uzná, že jejich požadavky jsou lehce nestandardní, pak se mýlíte. Import vzpurné dealery žaluje znovu, tentokrát však za to, že se podle něj spolčily, a proto po nich požaduje další miliony korun.