Hyundai Nexo je díky svému vodíkovému pohonu jedním z nejčistějších vozů na trhu. Je to elektromobil a o přísun energie se starají vodíkové palivové články. Přední kola jsou poháněna výkonem 163 koní a točivý moment motoru vrcholí 395 Nm. Díky tomu dokáže auto zrychlit z 0 na 100 km/h umí za 9,2 sekundy. Na jednu plnou nádrž vodíku ujede Nexo až 800 kilometrů, ale v České republice máme bohužel jen jedinou plnicí stanici. Zatím!

To ale na tomto autě vlastně není tak moc zajímavé. Jinak je to ale s jeho některými ostatními technologiemi. Věděli jste třeba, že Nexo umí čistit vzduch? Jde to díky systému čistění vzduchu, který zachytí 99,9 % částic velmi jemného prachu. Auto pak ukazuje na displeji při jízdě přesné množství vyčištěného vzduchu, a pokud jede pouhou jednu hodinu, dokáže filtry prohnat až 26,9 kilogramu vzduchu. To je stejné množství, které vdechne za hodinu 42 dospělých osob. Z výfuku tady nejdou žádné spaliny, ale 99,9 % vyfiltrovaného kyslíku a 0,1 % vody.

Že je to pravda se rozhodlo dokázat španělské zastoupení Hyundai a to s pomocí profesionální atletky a španělské ambasadorky této značky jménem Mireia Belmonte. Tu zavřel do speciálního stanu, v němž měla pás na běhání. Celý vzduchový stan pak připojil na výfukové potrubí auta. Mireia se rozběhla až poté, co auto nastartovalo. Zvládla takto běžet celkem dlouho a rozhodně u toho nedýchala žádné spaliny, ale jen vyčištěný vzduch. Velmi zajímavá kampaň, která určitě zaujme i ty, kteří by se jinak o vodík vůbec nezajímali.