Hrozí vám ztráta řidičáku kvůli trestným bodům. Nechte si nějaké odečíst

Autor: Anina Russová - Zdroj: polygon Most, polygon Brno, polygon Hradec Králové - Foto: Policie ČR - 19. 2. 2024


Nasbírat trestné body je hned. Stačí pár přestupků a už se může pod vaším řidičákem otřásat židle. V prvé řadě je dobré si své konto pravidelně kontrolovat. Jakmile zjistíte, že vám teče do bot, je možná ten správný čas začít řešit, kde si alespoň pár bodů můžete umazat.

Nejprve si připomeňme, že trestné body se přičítají. Ideální konto je tedy nulové. Maximální počet bodů, který můžete nasbírat, je 12. Jakmile se to stane, přicházíte o řidičák. Ideální tedy je pravidelně své bodové konto kontrolovat a ztrátě řidičáku se vyhnout. Nejjednodušeji stav zjistíte online v Portálu dopravy, kam je možné se přihlásit pomocí datové schránky nebo třeba bankovní identity.

Kdy, kde a jaká jsou pravidla?

K odpočtu bodů slouží speciální kurzy. Ty u nás pořádají třeba na polygonu v Mostě, Brně, ale i v Hradci Králové. Od ledna letošního roku znamená absolvování takového kurzu umazání čtyř trestných bodů. Pamatujte ale, že na kurz můžete jen v případě, kdy nemáte na kontě více než 10 bodů. A jak upozornili třeba z hradeckého polygonu, na vašem bodovém kontě nesmí být žádný aktivní přestupek za nejvyšší bodové ohodnocení, tedy aktuálně za šest bodů, dříve za sedm bodů. Není problém, pokud jste takový prohřešek měli v minulosti, jen musí být takzvaně vynulován. To znamená, že se vaše bodové konto po takovém vážném přestupku muselo alespoň na den dostat na nulu. Pamatujte také, že na toto školení můžete jen jednou za rok.

Stav bodového konta lze zjistit rychle a navíc zdarma. Už dávno kvůli tomu nemusíte na poštu

Pokud si vyberete kurz, který chcete absolvovat, musíte si kromě žádosti o účast, najdete ji na jednotlivých webových stránkách polygonů, připravit také výpis z bodového hodnocení řidiče. Někde jej nechtějí starší než tři dny, jinde nevadí ani měsíc. Vždy se tak předem o podmínkách jednotlivých kurzů raději důkladně ujistěte. Výpis nemusí být z Czech Pointu, stačí i vytažený právě z Portálu dopravy. Vždy budete potřebovat také platný řidičák a občanku.  

Po úspěšném absolvování kurzu dostanete potvrzení, které je platné 30 dnů. Toto potvrzení je nutné doložit při žádání o odečtení bodů na příslušném úřadě s rozšířenou působností. Když to neuděláte, certifikát i kurz propadá a žádný odečet bodů se konat nebude.

A co za to všechno? Ceny se samozřejmě mohou lišit. Na polygonu v Brně si musíte připravit 5590 Kč, v Mostě 5985 Kč a v Hradci Králové mají volné termíny za 6460 Kč.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru