Honda na ženevském autosalonu představuje vize, koncepty i sériové modely

Autor: Tisková zpráva - 7. 3. 2017


Prezident a CEO společnosti Honda Motor Europe pan Katsushi Inoue odhalil klíčové detaily nové „elektromobilní vize“ značky Honda. Inoue v projevu na ženevském autosalónu 2017 popsal plán elektromobilní budoucnosti společnosti Honda pro Evropu. Konkrétním cílem je, aby v roce 2025 byly dvě třetiny vozů prodaných v Evropě vybaveny elektropohonem. Toto prohlášení potvrzuje, že Evropa stojí v popředí globální elektromobilní strategie společnosti Honda.

Pan Inoue při dnešním představení strategie v Ženevě uvedl: „Využijeme globální prostředky společnosti Honda pro výzkum a vývoj, abychom mohli v co nejkratší době nabídnout evropským zákazníkům kompletní sortiment pokročilých elektrických hnacích jednotek.“

Zaměření společnosti Honda na elektrifikaci v Evropě bude zpočátku stimulováno zaváděním hybridní technologie do vozů této značky. Prodej prvního nového hybridního modelu, který bude vybaven dvoumotorovým hybridním systémem Honda, bude zahájen v roce 2018.

Společnost Honda bude rovněž vyrábět plug-in hybridní a akumulátorová vozidla a vozidla s vodíkovým palivovým článkem, která budou v nabídce pro evropské zákazníky.

V Ženevě bude rovněž k vidění model Honda Clarity Fuel Cell. První exempláře tohoto modelu se do Evropy dostaly na konci loňského roku. Model Clarity Fuel Cell je nejpokrokovější vůz s palivovým článkem na světě s bezkonkurenční maximální dojezdovou vzdáleností 700 km (434 mil).

Vstup modelu Clarity Fuel Cell do Evropy v rámci celoevropské iniciativy HyFIVE (Hydrogen For Innovative Vehicles) posiluje plán společnosti Honda na podporu rozšíření vozů s palivovými články a vytvoření dostupné sítě vodíkových čerpacích stanic v celém regionu.

Prohlášení o elektromobilní strategii pro Evropu přichází pouze několik týdnů poté, co byla Honda potvrzena jako nejrychleji rostoucí trendová značka automobilů v regionu v roce 2016. Celoroční údaje organizace evropského automobilového průmyslu ACEA ukazují, že společnost Honda prodala do konce prosince 2016 v zemích EU a EFTA 159 126 vozů, což v porovnání se stejným obdobím v roce 2015 znamená zvýšení o 20,8 %. Růst značky Honda podstatně překonal výsledky celého trhu EU s osobními vozy, který dosáhl meziročního zvýšení 6,8 %.

Evropská premiéra prototypu Honda NeuV

V Ženevě má svoji evropskou premiéru Honda NueV. Jedná se o prototyp čistokrevného elektromobilu, který je vybaven špičkovou umělou inteligencí, tzv. „emotion engine“, která mu umožňuje učit se z emocí řidiče. Při vývoji NeuV, což je zkratka označení New Electric Urban Vehicle (Nové elektrické městské vozidlo), se vycházelo ze skutečnosti, že automobily v soukromém vlastnictví nejsou až 96 % času nijak využívány.

Tento prototyp čistokrevného elektromobilu přináší finančně zajímavý model vlastnictví: když by vlastník vozidlo právě nepotřeboval, mohlo by se využívat pro automatickou sdílenou přepravu. Elektromobil by mohl přepravovat zákazníky po okolí. Když by nebyl právě v provozu, mohl by prodávat elektrickou energii zpět do sítě v době energetických špiček. Tím by se rozšířily možnosti zpeněžení vozu během jeho prostojů.

NeuV rovněž funguje jako moudrý a užitečný asistent s umělou inteligencí, tzv. „emotion engine“, s označením HANA (Honda Automated Network Assistant). Učí se rozpoznávat emoce při rozhodování řidiče. Následně provádí nové volby a doporučení na základě předchozích rozhodnutí řidiče.

Je vybaven kompletním rozhraním dotykového panelu, který umožňuje řidiči i spolujezdci jednoduše a pohodlně přistupovat k možnostem vozu NeuV. Elegantní panoramatické čelní sklo nabízí skvělý výhled a prudce klesající boční vodící čára usnadňuje manévrování. Nastupování a vystupování z vozu je co nejjednodušší, dokonce i na těsných parkovacích místech. Celý boční panel se otevře ven a dozadu a vznikne velký otvor.

Vůz NeuV je dvojsedadlový. Za sedadly je zavazadlový prostor, ve kterém je mimo jiné uložen prototyp elektrického skútru „Kick ’n Go“ na „dojetí“ v případě nouze. Tento prototyp se inspiroval originálním skútrem Honda stejného jména ze 70. let minulého století. Nová konstrukce není poháněna řetězovým mechanizmem, ale odpojitelným akumulátorem, který se dobíjí přes připojení v zavazadlovém prostoru vozu NeuV. Nový prototyp „Kick ’n Go“ dokazuje, že se společnost Honda zabývá všemi aspekty dostupné elektromobility, která může obohatit každodenní život člověka.

Společnost Honda nedávno prezentovala vůz NeuV na veletrhu CES 2017 v Las Vegas jako součást vlastního konceptu „Cooperative Mobility Ecosystem“. Tato kombinace možností umělé inteligence, robotiky a velkých objemů dat nabízí velké možnosti a má přinést zákazníkům nové možnosti konektivity a zkvalitňovat jejich život. Společnost Honda se ovšem nezajímá o elektrifikaci pouze v segmentu automobilů: jejím záměrem je vyvinout elektrifikovaná a účinná řešení napájení pro všechny produktové oblasti, včetně motocyklů a elektrického nářadí.

Umělá inteligence NeuV „emotion engine“

„Emotion engine“ HANA je skupina technologií umělé inteligence vyvinutých společností cocoro SB Corp., které umožňují strojům uměle vytvářet vlastní emoce.

Do Ženevy míří zcela nový model Honda Civic Type R

Honda na ženevském autosalónu 2017 představila zcela nový model Civic Type R, který bude uveden na evropský trh letos v létě. Nový vůz dokládá tradici značky Honda v oblasti vývoje vysoce výkonných hatchbacků a představuje nejčistší dynamiku v celém segmentu.

Nový Type R vychází ze stejného základu jako nový hatchback Civic. Byl od základu technicky přepracován tak, aby přinášel co nejatraktivnější dynamiku v segmentu hatchbacků – na silnici i na závodní dráze.

Upravený 2,0litrový motor VTEC TURBO a šestistupňová manuální převodovka

2,0litrový motor VTEC TURBO, který byl srdcem velmi oceňované předchozí generace Type R, byl optimalizován a upraven a nyní dosahuje výkonu 320 koní s maximálním točivým momentem 400 Nm. Díky optimalizovanému nastavení řízení motoru se zlepšila zpětná vazba plynového pedálu a ovladatelnost.

Plynulá a přesná šestistupňová manuální převodovka byla dále vylepšena o systém synchronizace při řazení na nižší rychlostní stupeň, což zajišťuje lepší spojení mezi modelem Type R a řidičem.

Tužší podvozek a upravené zavěšení

Nový Type R má lehčí a tužší karoserii – v porovnání s předchozím modelem Type R se torzní tuhost zlepšila o dalších 38 %.

Byla upravena geometrie předního zavěšení se vzpěrami MacPherson standardního hatchbacku pro dosažení minimálního táhnutí do řízení a maximálního sportovního pocitu. Zadní nezávislý víceprvkový systém standardního vozu byl vylepšen použitím ramen zavěšení s jedinečně vysokou tuhostí.

Vylepšené režimy jízdy

Vylepšený výběr režimů jízdy rozšiřuje užitnost vozu v porovnání s předchozím modelem Type R. Kromě živého režimu „Sport“ a závodního režimu „+R“ je k dispozici nové nastavení „Comfort“. Při změnách režimů se přizpůsobují adaptivní tlumiče, síla řízení, odezva řazení a zpětná vazba plynového pedálu vozu.

Vylepšená aerodynamika pro zajištění stability při vysokých rychlostech

Zcela nový model Type R má ucelenější aerodynamickou výbavu než jeho předchůdce. Patří sem hladší podvozek, přední vzduchová přepážka, lehké zadní křídlo a generátory víření na zadním okraji linie střechy. Mohutná a agresivní karoserie má nejvyváženější poměr mezi vztlakem a odporem, což přispívá k větší stabilitě při vysokých rychlostech.

Výroba v Evropě, vývoz na přední světové trhy

Očekává se, že výroba nového modelu Civic Type R bude zahájena v létě 2017 v závodě HUM (Honda of the UK Manufacturing) ve Swindonu, který se stane hlavním globálním výrobním závodem 10. generace hatchbacku Civic.

Model Type R se bude vyvážet do celé Evropy a na další světové trhy, včetně Japonska a USA. Bude se jednat o první model Type R oficiálně prodávaný v Severní Americe pod značkou Honda.

Závodní vůz F1 McLaren-Honda

Mezi závodními piloty stáje McLaren-Honda bude v sezóně 2017 patřit dvojnásobný mistr světa a 32násobný vítěz Velké ceny Fernando Alonso a energický mladý belgický pilot a dřívější mistr GP2 Stoffel Vandoorne.

Jezdci Alonso a Vandoorne budou pilotovat nedávno představený vůz McLaren Honda MCL32 poháněný 1,6litrovým V6 přeplňovaným motorem Honda RA617H, který je vybaven pokročilým systémem pro rekuperaci energie. Vůz MCL32 navazuje na vývoj svých dvou bezprostředních předchůdců MP4-30 a MP4-31. Byl ovšem po všech stránkách přepracován, protože tým konstruktérů chce maximálně využít nové aerodynamické předpisy zavedené pro sezónu 2017.

My Honda – technologie připojeného vozidla

Společnost Honda představila pokročilé zařízení „připojeného vozidla“, které automobilistům přináší všestrannou službu „digitálního asistenta“. Po připojení k řídicí jednotce vozu zajišťuje zařízení „My Honda“ řadu bezpečnostních funkcí, funkcí zabezpečení, funkcí péče o vozidlo a usnadňujících funkcí. Všechny tyto funkce jsou dostupné prostřednictvím aplikace pro chytré telefony iOS nebo Android.

Pan Philip Ross, výkonný viceprezident společnosti Honda Motor Europe, při představování této nové automobilové technologie uvedl: „Aplikace „My Honda“ má všestranně pomáhat našim automobilistům, když sedí za volantem i poté, co nechají vůz zaparkovaný. Zároveň jsme našim zákazníkům dále usnadnili kontakt s jejich prodejcem, zjednodušili jim rezervování servisu a pravidelně je informujeme o našich nejnovějších vozech a inovacích.“

Příslušenství Honda

Sada designového příslušenství Black Edition je výrazná, smělá a jedinečná. Ještě více zdůrazňuje tvary křivek modelu HR-V nabídkou stylingového příslušenství pro karoserii a interiér.

Sada designového příslušenství HR-V Black Edition obsahuje přední a zadní spodní kryt motoru, 18palcová litá kola Stygean, postranní nášlapné prahy, lisovanou přední mřížku v barvě Berlina Black, černé kryty venkovních zrcátek, koberec do zavazadlového prostoru a sadu podlahových koberců.

Civic 5dr Black Line

Sada designového příslušenství Black Line je pro 10. generaci modelu Civic novinkou. Tato dynamická sada příslušenství ještě více zdůrazňuje sportovní povahu 10. generace modelu Civic.

Sada obsahuje sportovní přední a boční lišty, zadní difuzor a kryty venkovních zrcátek – vše v barvě Berlina Black a rovněž k dispozici v oranžové.

Příslušenství pro model Civic Type R 2017

 • Kryty venkovních zrcátek z uhlíkových vláken
  Tyto kryty venkovních zrcátek jsou ručně vyrobeny z uhlíkových vláken, ozdobeny červeným prvkem a představují drobný, ale zároveň nadstandardní doplněk karoserie nového modelu Civic Type R.
 • Křídlo spojleru z uhlíkových vláken
  Středové křídlo spojleru zcela nového modelu Civic Type R je vyrobeno z uhlíkových vláken. Je vyvedeno v červené barvě, zatímco boční okraje spojleru jsou v barvě karoserie.
 • Prvky vnitřního obložení z uhlíkových vláken
  Ručně vyrobené prvky z uhlíkových vláken na přístrojové desce a na vnitřní straně předních dveří přinášejí interiéru nového modelu Civic Type R nadstandardní vylepšení.
 • Osvětlené obložení dveřních prahů
  Osvětlené obložení dveřních prahů chrání dveře zevnitř. Je vyrobeno z černého anodizovaného hliníku a opatřeno červeně svítícím logem Type R. Přední obložení je na rozdíl od zadního osvětlené.

Interiérový nosič jízdních kol pro model Civic Tourer

Společnost Honda proměnila ve skutečnost jedinečný interiérový nosič jízdních kol, který byl poprvé představen jako koncept „Active Life Concept“ na frankfurtském autosalonu v roce 2015.

Toto zařízení umožňuje přepravovat ve špičkově prostorném zavazadlovém prostoru modelu Civic Tourer různé kombinace cestujících a jízdních kol. Řidič a spolujezdec vpředu mohou mít za zády dvě bezpečně upevněná jízdní kola normální velikosti.

Alternativně lze sklopit pouze 40 % opěradla zadního sedadla, upevnit v zavazadlovém prostoru jedno jízdní kolo a zachovat místo pro dalšího cestujícího a zavazadla.

Interiérový nosič jízdních kol lze kombinovat se stávajícím příslušenstvím Honda, například s chráničem nákladové hrany, sítí v zavazadlovém prostoru a se střešními příčníky. Lze tak vytvořit ještě univerzálnější vůz, který vyhovuje aktivnímu životnímu stylu.

Nový interiérový nosič jízdních kol Honda je možné zakoupit u vybraných prodejců.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru