434957_NEW_HONDA_CIVIC_TYPE_R_REGAINS_PRODUCTION_VEHICLE_FWD_LAP_RECORD_AT_N

Honda Civic Type R je opět nejrychlejší sériovou předokolkou na Severní smyčce Nürburgringu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Honda -  21. 4. 2023


Model Honda Civic Type R, který byl s mezinárodním ohlasem uveden na trh v loňském roce, si neustále připisuje další ocenění a vyznamenání. Posledním z nich je opětovné překonání rekordu pro sériová vozidla s pohonem přední nápravy (FWD) na slavném okruhu Nürburgring Nordschleife o délce 20,8 km.

Dne 24. března 2023 zajeli členové vývojového týmu Civic Type R kolo za 7 minut 44,881 sekundy na nesmírně náročném německém okruhu, kterému se přezdívá „Zelené peklo“. Civic Type R se tak stal nejrychlejším sériově vyráběným vozidlem s pohonem přední nápravy. Tohoto času bylo dosaženo na upravené a prodloužené trati (20,8 km), jak ji vymezilo vedení okruhu v roce 2019.

Přečtěte si také:  Safety car Škoda Octavia RS z Autodromu Most bude dražen v rámci dobročinné aukce. Je v původním stavu

Honda Civic Type R ve své nejnovější verzi poskytuje výkon 329 koní a točivý moment 420 Nm. Ve spojení s modernizovanou šestistupňovou manuální převodovkou zrychlí z 0 na 100 km/h za pouhých 5,4 sekundy a dosahuje maximální rychlosti 275 km/h.

K rekordnímu času přispěl také nový, uhlazenější design exteriéru modelu Civic Type R 2023 s vysoce pokročilými aerodynamickými řešeními, jako je úhel výše umístěného zadního křídla a komplexní prvky podvozku, jejichž kombinace vytváří přesně definovaný přítlak.

Přečtěte si také:  Valentino Rossi pojede za tovární tým BMW M Motorsport. Usedne do kokpitu BMW M4 GT3

Navíc o 35 mm delší rozvor kol ve srovnání s předchozím modelem Type R a víceprvkové zavěšení zadních kol doplňuje výrazně širší rozchod zadních kol. Vůz je tak oproti předchůdci stabilnější v zatáčkách. Tyto součásti byly také zdokonaleny opakovaným testováním na dálnici i na trati Nürburgring.

„Pro model Civic Type R byl zvolen vývojový koncept „Ultimate Sport 2.0“, jehož cílem je stvořit dokonalý sportovní model s pohonem přední nápravy, který vzbuzuje důvěru řidičů a zároveň v nich probouzí vzrušení, po kterém vždy toužili,“ vysvětluje Hideki Kakinuma, hlavní konstruktér modelu Civic Type R. „Od uvedení modelu Civic Type R v roce 2022 jsme po celém světě zaznamenali řadu pozitivních ohlasů, které daleko předčily naše očekávání. Zbývala však ještě jedna výzva, kterou jsme museli zvládnout – zajistit, aby byl nejrychlejším modelem s pohonem předních kol na okruhu Nürburgring.“

„Šest let po předchozí generaci jsme dosáhli nové dimenze ve vývoji modelu Type R a nadšení, které jsme do něj vložili. Pokud již náš nejnovější model Civic Type R už vlastníte nebo pokud se brzy stanete jeho vlastníky, opravdu doufáme, že si model Civic Type R zamilujete a užijete si ho,“ uzavírá Kakinuma.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *