Hlavními hvězdami Fordu na autosalonu v Detroitu jsou Mustang Bullitt a Edge ST

Autor: Tisková zpráva - 17. 1. 2018


Ford Motor Company představuje na autosalonu 2018 North American International Auto Show (NAIAS) v Detroitu třetí generaci limitované série Mustangu Bullitt. Novinka připomíná padesáté výročí kultovního snímku „Bullittův případ“ se Stevem McQueenem v hlavní roli. Další detroitskou premiérou značky Ford je nový Edge ST, první SUV připravené oddělením Ford Performance.

Nový Ford Mustang Bullitt bude zákazníkům v Severní Americe k dispozici od letošního léta. Poháněn je posíleným motorem 5.0 V8 o výkonu nejméně 354 kW/481 koní a točivém momentu 569 Nm. Díky němu dosahuje nový Mustang Bullitt nejvyšší rychlosti 262 km/h.

Na detroitský stánek Fordu dorazil i původní Mustang GT, který ve filmu účinkoval po boku Steva McQueena. Ukončil tak čtyřicet let trvající dohady o tom, jaký byl jeho osud po natáčení.

Nový Ford Edge ST je první SUV zrozené pod taktovkou Ford Performance a zároveň první odhalená verze nového Edge, který dorazí v průběhu letošního roku do Evropy ve variantách Edge Vignale, ST-Line, Titanium a Trend s novými výkonnými vznětovými motory, pokročilými asistenčními systémy a modernizovaným designem.

Ford Edge ST je určen severoamerickým zákazníkům. Vyznačuje se zdokonalenými jízdními vlastnostmi, novou osmistupňovou samočinnou převodovkou, nejvýkonnějším vidlicovým šestiválcem ve své kategorii a novými asistenčními technologiemi, jako je asistent vyhýbacího manévru, adaptivní tempomat s funkcí stop-and-go nebo adaptivní vedení v pruhu.

V Detroitu Ford představuje rovněž nový pick-up Ranger pro severoamerický trh se zážehovým motorem 2.3 EcoBoost, 10stupňovou samočinnou převodovkou a předkolizním asistentem s detekcí chodců.

Speciální edice Mustang Bullitt

Nový Mustang Bullitt™ je osazen manuální převodovkou. Hlavice řadící páky v podobě bílé kulečníkové koule je poctou originálu. Sériově dodávaný sportovní výfuk s aktivní klapkou uděluje vozu nezaměnitelný zvukový projev.

Součástí standardní výbavy je rovněž 12palcový digitální LCD přístrojový štít. Funkčně je totožný s panelem, který se montuje do modernizovaného Mustangu modelového roku 2018. Má však speciální uvítací obrazovku „Bullitt“ v zeleném odstínu s motivem vozu namísto koně.

„Nový Bullitt je nenuceně cool, stejně jako byl Steve McQueen,“ řekl šéfdesignér Mustangu Darrell Behmer. „Pro mě, jako pro designéra, se jedná o neoblíbenější Mustang – zbavený pruhů, spoilerů a emblémů. Nepotřebuje nic křičet do světa, je prostě cool.“

Nabídka laků karoserie je omezena na černou Shadow Black a klasickou tmavě zelenou Dark Highland Green, kterou nosil filmový vůz. K dalším detailům odkazujícím na slavného předchůdce patří chromované prvky okolo masky a předních oken, stejně jako 19palcová kola z lehké slitiny v klasickém designu „Torque thrust“. Vůz nemá žádná loga ani emblémy. Jedinou výjimku představuje kruhové logo Bullitt uprostřed zádi.

Originál

Při natáčení filmu „Bullittův případ“, který měl v amerických kinech premiéru 17. října 1968, se používaly dva identické Mustangy GT fastback. Poté se jejich cesty rozešly. Vůz, se kterým ve filmu jezdil McQueen, prodala společnost Warner Bros. soukromému zájemci, zatímco ten druhý, jenž se používal v kaskadérských scénách, zamířil na vrakoviště. Kaskadérský vůz se začátkem roku 2017 náhle vynořil na Kalifornském poloostrově, ale druhý se zdál být navždy ztracen. Až dosud.

Sean Kiernan zdědil „hvězdný“ Mustang v roce 2014 od svého otce Roberta, který ho koupil v roce 1974. Sean pak kontaktoval Ford, aby naplnil dlouholetý sen celé rodiny. Výsledkem spolupráce obou stran je odhalení filmového Mustangu po boku nového Mustangu Bullitt na detroitském autosalonu.

První SUV Ford Performance

Nový Ford Edge ST se pyšní nejvýkonnějším vidlicovým šestiválcem ve své kategorii. Jedná se o speciálně naladěnou jednotku 2.7 EcoBoost, přeplňovanou dvěma turbodmychadly. V této aplikaci dosahuje nejvyššího výkonu 250 kW a točivého momentu 515 Nm.

Motoru sekunduje osmistupňová samočinná převodovka a sportovní podvozek. Po aktivaci sportovního režimu se řidiči Fordu Edge ST dočkají ostřejší odezvy na sešlápnutí plynu, agresivnější strategie řazení a výraznějšího zvukového projevu.

Zvenku se nový Ford Edge ST odlišuje specifickou podobou předních i zadních partií včetně mřížky masky a dvou koncovek výfuku. Na přání jsou k dispozici speciální kola o průměru 21 palců. V interiéru lze nalézt přepracovanou středovou konzolou a nový otočný volič samočinné převodovky, který má menší prostorové nároky a ponechává volný přístup k přihrádce na bezdrátové dobíjení chytrých telefonů.

Nový Ford Edge se bude ve Spojených státech sériově dodávat se širší paletou asistenčních technologií než kterékoliv jiné SUV střední velikosti. Budou mezi nimi i následující systémy, které se u Fordu nebo v daném segmentu objevují vůbec poprvé.

  • Brzdění po srážce: Zmírňuje následky potenciální sekundární kolize automatickým brzděním po prvním nárazu
  • Asistent vyhýbacího manévru: Pomocí radaru pátrá po pomalu jedoucích nebo stojících vozidlech a v případě hrozící srážky pomůže řidiči provést vyhýbací manévr impulsem do řízení
  • Adaptivní tempomat s funkcí Stop-and-Go a adaptivní vedení v pruhu: Samočinně udržuje bezpečný odstup od vpředu jedoucího vozu až do zastavení a zároveň pomáhá udržovat vůz uprostřed jízdního pruhu

K dalším prvkům výbavy patří přední a zadní kamery se snímacím úhlem 180°, zdokonalený aktivní parkovací asistent nebo prémiový audiosystém B&O PLAY™ s 12 reproduktory.

Ranger pro Ameriku

Nová verze Fordu Ranger, nejprodávanějšího pick-upu v Evropě, vznikla speciálně pro Spojené státy. Liší se vzhledem (LED předními světlomety i koncovými svítilnami) a má i řadu vyspělých technologií včetně automatického brzdění, hlídání mrtvých úhlů, předkolizního asistentu s detekcí chodců nebo adaptivního tempomatu.

V nabídce bude také terénní sada FX4 tvořená ochranou spodních partií, podvozkem naladěným pro jízdu v terénu a speciálními pneumatikami. Americký Ranger bude poháněn motorem 2.3 EcoBoost kombinovaným s 10stupňovou samočinnou převodovkou.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru