Hlavní město spolupracuje s Krajským ředitelstvím Policie ČR na akcích, které se zaměřují na kontrolu technického stavu osobních i nákladních vozidel, zejména na kontrolu emisí a filtrů pevných částic. První taková akce se uskutečnila v minulém týdnu a náměstek primátora Adam Scheinherr a náměstek primátora Petr Hlubuček se dnes zúčastnili další takové, kde policisté zkontrolovali šestadvacet vozidel. Praha bude s policií v podobně zaměřených kontrolách pokračovat i v budoucnu.

První akce se uskutečnila v ulici Türkova v Praze 11. Hlídka Policie ČR zastavila celkem šestadvacet vozidel a u sedmi z nich provedla technickou silniční kontrolu za účasti techniků ze stanice technické kontroly a stanice měření emisí. U čtyř vozidel byla zjištěna technická závada a jedno vozidlo překračovalo stanovené hodnoty emisí. Řidičům uvedených vozidel byly uloženy pokuty příkazem na místě, provozovatelé uvedených vozidel budou následně oznámeni příslušnému správnímu orgánu. U třech vozidel byla zároveň omezena platnost technické kontroly na 30 dní. Zároveň v rámci kontroly policisté zjistili pochybení stanice technické kontroly provádějící poslední technickou kontrolu jednoho z nyní kontrolovaných vozidel. Za toto pochybení bude následně s provozovatelem této stanice technické kontroly zahájeno správní řízení.

Právě vysoká hustota automobilové dopravy je v Praze nejčastější příčinou vzniku smogových situací. Nepříznivý stav pražského ovzduší způsobují vozidla produkující vysoké emise, která mají často nefunkční či dokonce odmontované filtry pevných částic. Proto je spolupráce s Krajským ředitelstvím Policie České republiky v oblasti kontroly emisí a filtrů jednou z mých priorit,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Parkujete na ulici auto bez platné “technické”? Brzy ho možná odtáhnou

Identifikace vozů a kontrola jsou velmi složité, ale jen proto nehodláme jako předchozí politická reprezentace sedět s rukama v klíně. Úspěšně jsme otestovali nové inovativní řešení a v pravidelných kontrolách podle této metody budeme pokračovat. Policisté vytipované vozy nechávají otestovat na stanici technické kontroly. Řidiče aut s vymontovanými či poškozenými filtry čeká postih, protože nemůžeme tolerovat znečišťování vzduchu všem Pražanům,“ dodal náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.