Historie monopostů Formule 1 ve velmi vydařené animaci – video

Autor: Anina Russová - 14. 12. 2013


Svět Formule 1 je pro mě stále tak trochu zvláštní. I když nepopírám, že tyhle závody jsou zajímavé a neskutečně náročné pro jezdce i týmy, tak nějak se nemůžu zbavit dojmu, že více než o kvality jezdců, jde především o peníze. Vzhledem k tomu, jak jsou koncipovány traťě a vozy samotné, se čím dál tím méně během závodu dočkáme předjíždění nebo nějakého zajímavého souboje. A když už ano, a nedej bože to odnese některá z neskutečně drahých částí monopostu, spadne to na krk jezdci a ještě dostane vynadáno, že se do nějaké akce vůbec pouštěl.

Nic to ale nemění na tom, že monoposty Formule 1 jsou tím největším přehledem nejnovější techniky, která je ve světě závodů dostupná. V žádném jiném závodním voze nenajdete tolik materiálů z budoucnosti a tolik technických vychytávek. Navíc se některé z těchto super vymožeností dostávají do běžných vozů, které používáme my, běžní smrtelníci. Jen si vzpomeňte třeba na díly z karbonu, rekuperaci brzdné energie a podobně…

Během opravdu dlouhé doby, kdy si svět Formule 1 získává stále větší počet fanoušků, prošly monoposty neskutečnou změnou. Motory se přesunuly do zadní části vozu, používají  se jiné pneumatiky, monoposty jsou doslova připlácnuté k zemi a jediné, co diktuje jejich podobu jsou aerodynamické testy a pravidla FIA. Během času se tak dostaneme k takovým stíhačkám na zemi a se čtyřmi koly.

Dnes pro vás máme video, v němž se přeneseme do evoluce monopostů Formule 1. Ty se nám představí v měřítku dětské hračky a v podobě skvěle zpracované animace. Potkáme tak znovu slavné jezdce jako jsou Juan Manuel Fangio, Tazio Nuvolari, Nelson Piquet, Ayrton Senna, Michael Schumacher, ale i Sebastian Vettel.

-AR-

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru