21. a 22. února se v anglickém Stoneleigh Park koná veteránská aukce pod taktovkou aukční síně Silverstone Auctions. Jednou z hlavních hvězd bude opravdový skvost v podobě Volkswagenu Typ 2 Samba. Nebylo by na něm nic tak zajímavého, kdyby nešlo o historicky první Typ 2 Samba dovezený do Velké Británie.

Jde o model z roku 1955, který byl 21. listopadu téhož roku dovezen jako vůbec první do Anglie Johnem Colborne Barberou, který jako první vybudoval oficiální zastoupení Volkswagenu ve Velké Británii. Velkou náhodou byl tento konkrétní kus nalezen po dlouhých letech – v roce 1992 – v jedné staré stodole, kde se na něj jen prášilo a žily v něm leda tak myši. Podle toho vůz vypadal. Nějakou dobu tak zůstal.

Za posledních 18 měsíců se ale děly doslova zázraky. Vůz byl kompletně zrestaurován a navíc byly přidány dobové vymoženosti jako sedačky a stoleček. Vůz dostal doklad o originalitě jak od Stiftung Auto Museum Volkswagen – tedy divize muzea automobilky Volkswagen, která se stará o veterány – tak od syna pana Barbery.

Očekává se, že vůz by měl být vydražen za cenu mezi 70 – 75 000 librami (přibližně 2,6 – 2,8 milionu Kč). Cena je tak vysoká nejen kvůli exkluzivitě a původu auta, ale také třeba díky původní registrační značce, kterou Samba dostala při svém dovozu.