Lewis Hamilton po vítězství v rozhodujícím závodě sezóny v Abu Dhabi získal svůj druhý titul mistra světa mezi jezdci. Využil k tomu strategii se dvěma zastávkami v boxech. Pilot Mercedesu startoval z druhého místa na startovním roštu na super měkkých pneumatikách Pirelli P Zero Red, ale hned po startu se ujal vedení a pak absolvoval další dva stinty na měkkých pneumatikách P Zero Yellow.

Šestnácté vítězství Mercedesu v této sezóně znamená překonání historického rekordu 15 vítězství Ferrari a McLarenu. Hamilton je zároveň prvním šampionem Mercedesu od dob Juana Manuela Fangia, když v letošním roce zvítězil v 11 závodech.

V závěrečných fázích závodu svedl Lewis Hamilton souboj s pilotem Williamsu, Felipem Massou, který jel s rozdílnou strategií rovněž se dvěma pit stopy. Massa startoval ze čtvrtého místa na super měkkých pneumatikách, poté přezul na měkké a následně posledních 13 kol jel opět na super měkkých pneumatikách, které byly zhruba o sekundu na kolo rychlejší než měkké.

To Brazilci v cíli dovolilo dotáhnout se za Lewise Hamiltona na necelé tři sekundy, když jeho týmový kolega z Williamsu, Valtteri Bottas, doplnil stupně vítězů. Bottas jel se strategií super měkká – měkká – měkká.

Poté, co byli vyloučeni z kvalifikace, startovali oba piloti Red Bullu z boxové uličky a použili podobnou strategii měkká – měkká – super měkká. To pomohlo Danielu Ricciardovi ke čtvrtému místu v cíli, v jednu chvíli byl dokonce třetí a zajel nejrychlejší kolo závodu. Ricciardo byl rovněž nejlépe umístěným jezdcem ze všech šesti pilotů startujících do závodu na měkkých pneumatikách.

S poklesem teploty tratě a vzduchu se trať postupně stávala rychlejší, takže týmy musely pečlivě sledovat opotřebení a degradaci pneumatik. Obě směsi fungovaly přesně podle předpokladů a dovolily jezdcům a týmům využít je na maximum.

Paul Hembery, šéf motorsportu Pirelli: „Gratulujeme Lewisi Hamiltonovi k zisku titulu, ale také Nicu Rosbergovi, že mu byl po celou sezónu fantastickým soupeřem. Pneumatiky fungovaly přesně tak, jak jsme od nich očekávali, přesně podle dat, která jsme posbírali před závodem. Viděli jsme širokou škálu zajímavých strategií, Massa v závěru závodu předvedl rychlost super měkkých pneumatik a Ricciardo zajel skvěle po startu z boxů na sadě měkkých pneumatik. Byl to fantastický závěr nepřekonatelné sezóny, ale už jsme upřeli pozornost na rok 2015, a v úterý a ve středu si tu při testech odbydou svou premiéru některé naše nové pneumatiky.“

Formule-1-abu-dhabi-zavod