2023 Ford Mustang Dark Horse

Ford Mustang Dark Horse je ještě ostřejší Mustang. Video ukáže, že zní skvěle

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Ford - 20. 9. 2022


Ford v minulém týdnu představil novou generaci Mustangu. Současně s ním ale rovnou ukázal i verzi Mustang Dark Horse. Ta je vrcholným vyjádřením schopností na závodních tratích a základem pro plány značky v oblasti motorsportu a navíc opravdu skvěle zní!

Mustang Dark Horse staví na atletičnosti, ostřejším designu a digitálních zážitcích sedmé generace Mustangu. Ze všech dosavadních Mustangů přináší nejvyšší míru preciznosti při jízdě na závodním okruhu.

„Vzali jsme nový Mustang, to nejlepší z našeho nového osmiválce 5,0 litru, a zvýšili jsme výkon, vylepšili aerodynamiku, pneumatiky i řízení a doplnili interaktivní kokpit. Výsledkem je Mustang, který překonává všechny předchozí Mustangy s pětilitrovým motorem,“ řekl Ed Krenz, šéfkonstruktér modelové řady Mustang.

Srdcem tohoto nového Mustangu je výkonnější verze zcela nového motoru V8 čtvrté generace. Vyznačuje se novými vačkovými hřídelemi, specifickým laděním Mustang Dark Horse a dvěma škrticími klapkami, které do motoru přivádějí dvakrát více čerstvého vzduchu pro maximální výkon. Přenos hnací síly zajišťuje v Mustangu Dark Horse šestistupňová manuální převodovka TREMEC s titanovou hlavicí řadicí páky, vyráběnou 3D tiskem, popřípadě desetistupňová automatická převodovka Ford s řazením pod volantem.

Mustang Dark Horse je standardně dodáván se sadou Performance, zvyšující jízdní schopnosti vozu na závodním okruhu. Klíčovými prvky této sady jsou přídavný chladič motorového oleje, chladič převodového oleje (pro automatickou převodovku), odlehčený chladič s větším odvodem tepla, výkonnější ventilátory chlazení a chladič diferenciálu. Standardně dodávaný samosvorný diferenciál Torsen maximalizuje dostupnou trakci, čímž zlepšuje akceleraci i vyvážení vozu v zatáčce.

Součástí sady Performance je také specifické naladění podvozku, větší zadní stabilizátory a robustní přední tlumiče, 19palcové přední brzdy Brembo s pevnými třmeny a většími kotouči, zadní výztuha, kola nestejné velikosti (9×19 palců vpředu a 9,5×19 palců vzadu) a pneumatiky Pirelli P Zero PZ4. Jízdní vlastnosti na silnici i na okruhu vylepšuje rovněž sériově dodávaný podvozek MagneRide.

Elektronická driftovací brzda přináší na závodní okruhy novou technologii, která usnadňuje využití potenciálu Mustangu pro jízdu řízeným smykem a zároveň má vizuální atraktivitu i funkčnost tradiční mechanické ruční brzdy. Elektronická parkovací brzda je navržena jak pro začínající řidiče, kteří se chtějí v driftingu zdokonalovat, tak pro zkušené experty, kteří ji využijí v soutěžním nasazení.

Vizuální specifika Mustangu Dark Horse odrážejí jeho pozici vrcholného modelu v sedmé generaci Mustangu a zároveň přispívají k jeho dynamickým schopnostem na závodním okruhu.

„Je to víc než jen nový název. Mustang Dark Horse přináší nový designový jazyk, který je rafinovaný a zároveň dokonale přizpůsobený jeho dvojímu účelu – jízdě na silnici i na okruhu,“ řekl Joel Piaskowski, globální ředitel Ford Design. „Vizuální změny uvnitř i zvenčí informují o sportovním zaměření Mustangu Dark Horse. Mechanické změny pak posilují jeho funkčnost a poskytují řidiči více jistoty i schopností.“

Vpředu obklopuje zatmavené LED světlomety výrazná stínová grafika, která doplňuje specifickou leskle černou mřížku chladiče s lichoběžníkovými „nozdrami“ a přepracovaný spodní díl předního nárazníku s lesklými „tesáky“. Okruhové zaměření vozu demonstrují nástavce prahů a pevné zadní křídlo, difuzor inspirovaný závodními vozy a čtveřice tmavých koncovek výfuku.

Tradiční emblémy Mustangu jsou na předních blatnících, výklopné zádi a prazích nahrazeny novým logem Mustang Dark Horse, zatímco na přídi zůstává eloxovaná verze slavného poníka v odstínu Dark Tarnish. Rovněž v interiéru se místo standardního emblému poníka na palubní desce a digitálních displejích objevují specifické znaky MustangDark Horse a každý vůz je opatřen individuálním číslem podvozku.

„Vůbec poprvé máme na Mustangu koně, který míří vpřed,“ řekl Piaskowski. „Je agresivní, trochu zlověstný a běží ze stínu rovnou k vítězství.“

Specialitou Mustangu Dark Horse je modrý metalický lak Ember – chladný tmavý odstín, který při dopadu světla vyzařuje teplou záři a udává tón celkovému vzhledu. Grafické prvky na střeše a kapotě jsou k dispozici v různých barvách a stylech. Volitelná sada Appearance zahrnuje třmeny Brembo v tmavomodrém odstínu Notorious s logem ve světlejší modré Grabber.

Součástí volantu se silnějším věncem a rovnou spodní částí jsou řadicí „pádla“ a tlačítko přepínání jízdních režimů na dosah palce. Sportovní semišový potah zdobí švy v modrém odstínu Indigo. Za volantem řidič nalezne 12,4“ digitální sdružený přístroj s přizpůsobitelným vzhledem.

Kontrastní modré prošívání výplní dveří a sedadel, manžety řadicí páky a středové konzoly zesiluje atmosféru v kabině, kterou ještě umocňují modré bezpečnostní pásy. Sada Mustang Dark Horse Appearance navíc přidává sedadla v modrém odstínu Deep Indigo s jedinečnou perforací, která pod povrchem vyzařuje další modré tóny.

Vnitřní výplně, rámečky a výdechy ventilace dostaly povrchovou úpravu Black Alley – tmavý metalický lesk, jenž nahrazuje známé světle stříbrné odstíny ostatních variant Mustangu. Uprostřed kokpitu se ve vozech Mustang Dark Horse se šestistupňovou manuální převodovkou TREMEC nachází modře eloxovaná titanová řadicí páka. Vnitřek hlavice je dutý, aby se nepřehřívala. Mustang Dark Horse je také vybaven nejnovějším audiosystémem B&O, který poskytuje čistý zvuk prostřednictvím 12 reproduktorů a subwooferu.

Mustang Dark Horse ohlašuje návrat Mustangu do globálního motorsportu

Nově představený model Mustang Dark Horse je základem pro Mustangy, které budou po celém světě závodit v různých sériích včetně GT3, GT4 a NASCAR.

Varianta Mustang Dark Horse S je coby odlehčená verze sériového vozu určena speciálně pro motoristický sport. Všechny zbytné díly a ozdobné prvky byly odstraněny. Uvnitř naopak přibyla kompletní bezpečnostní klec s certifikací FIA, bezpečnostní sítě, závodní sedadlo s bezpečnostními pásy a závodní volant s rychloupínáním. Mezi další bezpečnostní prvky patří spínače pro rychlé odpojení baterie a protipožární systém.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru