Fiat 124 Spider: italské křivky pro japonku

Autor: Jan Karlík - 18. 11. 2015


Sourozenec nejpopulárnějšího roadsteru planety – Mazdy MX-5 – je tu. Přivítejme Fiat 124 Spider. Díky dřívějšímu úniku fotografií jsme již měli celkem jasnou představu o tom, jak bude vypadat. Nyní tu však máme oficiální fotografie a hlavně technické údaje.

Trvalo to dlouhý rok, než Fiat představil sériové provedení vozu, který se odkazuje na legendární 124 Spider, a stojí na základech Mazdy MX-5. Použitá je základní platforma, podvozek i některá technická řešení, nicméně jiný je třeba motor. Poměrně výrazně se změnil také design, v tomto případě rozhodně nešlo jen o přelepení znaků. Jak se design nové 124 Spider povedl, to nechám na vás. Minimálně však zadní část vozu má konečně pořádně široké proporce vhodné k takovému vozu. Došlo také k prodloužení převisů a vyhlazení většiny ostrých tvarů původní karoserie MX-5. Automobil tak působí dospělejším a výrazně větším dojmem. Jediným rušivým prvkem jsou prolisy na kapotě.

Důležitá je také změna v motorovém prostoru. Byť nová MX-5 má podle většiny recenzí výborné motory, paradoxně více chvály sklízí menší 1,5litrová točivá jednotka, i v generaci ND Mazdě opět schází výkon. Fiat vsadil na přeplňovanou čtrnáctistovku MultiAir o výkonu 160 koní (tedy stejně jako dvoulitrová MX-5), nicméně maximální točivý moment je 250 Nm. A tady Fiat vede oproti 200 Nm benzínového dvoulitru od Mazdy. Pohonná jednotka, která vychází z Abarthu 500, může být spárována s šestistupňovým manuálem či automatem, přičemž společně s většími rozměry poněkud navyšuje hmotnost. Tam, kde Mazda osazená ručně řazenou převodovkou váží 1 058 kg, Fiat váží 1 105 kilogramů. Kvůli přeplňování si ale neužijete tak vysoké otáčky atmosférického motoru. Červené spektrum začíná na 6 250 ot./min.

V nabídce Fiatu bude šest laků karoserie – Rosso Passione, Bianco Gelato, Nero Cinema, Grigio Argento, Grigio Moda a Bronzo Magnetico. Luxusní verze Lusso dostane navíc exkluzivní třívrstvý lak Bianco Perla. První vozy by se na silnice (prozatím amerického trhu) mohly dostat počátkem léta 2016. Cena bude prý o něco vyšší, než v případě japonského originálu.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru