agresivni-ridicka-nadavky

Automobilka Hyundai zkoumala na 2000 britských motoristů a zjistila, že existuje 36 750 jízdních, spíše řidičských typů. Hyundai zkoumalo, jak řídí ženy, jak muži, jak řídí ten, který preferuje elektromobily nebo hybridy, a jak ten, který se neobejde bez „dospělých“, plnotučných motorizací. Rozdíly jsou ale i mezi samotnými muži, ženami, záleží, jaké vykonávají povolání, kolik jim je let, jak často řídí a na dalších desítkách proměnných.

Než by Hyundai popsalo všech bezmála 37 000 typů řízení, raději z tohoto velkého čísla vytáhlo jen pět základních kategorií, do kterých každý z nás nějakou svou částí patří. Výsledkem je, že 28 % řidičů se označuje za jisté, 24 % za spravedlivé, 19 % za klidné, 7 % za nervózní a 7 % za agresivní. Jakkoliv vás teď nejspíš napadlo, že se u vás tyto řidičské styly prolínají a čas od času jste mixem všech, není to tak úplně pravda. Jeden z výše zmíněných stylů u vás jistě převládá.

Průzkum ukázal, že mladí řidiči se raději vyhýbají parkování nebo kopcům. Mají strach

Výzkum dále zjistil, že muži se nejčastěji pasují do role sebevědomých řidičů, označilo se tak 31 % dotázaných. Sebevědomých žen je v Británii za volantem jen 25 %. Ženy se zase častěji přiznávaly k tomu, že jsou za volantem nervózní.

Zajímavá jsou ale i další čísla z výzkumu. 92 % říká, že nikdy netroubí na jiné řidiče. Tomu se nám ale nechce moc věřit. 🙂 42 % pak vždy zpomalí a pustí před sebe autobus, který vyjíždí ze zastávky. 37 % vždy ostatním řidičům poděkuje, když je například někam pustí. Zhruba pětina dotázaných pak připouští, že zrychlí a projede na semaforech na oranžovou, než aby zastavili.

Výše jsme zmínili elektromobily a hybridy. Jejich řidiči se nejčastěji označují za klidné, konkrétně se tak označilo 21 % dotázaných oproti 19 % majitelů aut se spalovacími motory.

Ještě dodáme, že za průzkumem stojí instruktor řízení jménem Gary Lamb, který tvrdí, že existuje celá řada věcí, která může ovlivnit styl jízdy. Jde i o drobnosti, jako například jakou hudbu máme rádi či jakou rovna posloucháme. To ostatně potvrzuje i průzkum SEATu, který se hudbě a jejímu vlivu na řízení také věnoval.

20 písní, které podle značky SEAT stojí za to poslouchat během řízení