agresivni-ridicka-nadavky

Existují desetitisíce jízdních stylů. Jen pět jich ale tvoří základ. Najdete se v nich?

Autor: Anina Russová -   9. 12. 2019


Automobilka Hyundai zkoumala na 2000 britských motoristů a zjistila, že existuje 36 750 jízdních, spíše řidičských typů. Hyundai zkoumalo, jak řídí ženy, jak muži, jak řídí ten, který preferuje elektromobily nebo hybridy, a jak ten, který se neobejde bez „dospělých“, plnotučných motorizací. Rozdíly jsou ale i mezi samotnými muži, ženami, záleží, jaké vykonávají povolání, kolik jim je let, jak často řídí a na dalších desítkách proměnných.

Než by Hyundai popsalo všech bezmála 37 000 typů řízení, raději z tohoto velkého čísla vytáhlo jen pět základních kategorií, do kterých každý z nás nějakou svou částí patří. Výsledkem je, že 28 % řidičů se označuje za jisté, 24 % za spravedlivé, 19 % za klidné, 7 % za nervózní a 7 % za agresivní. Jakkoliv vás teď nejspíš napadlo, že se u vás tyto řidičské styly prolínají a čas od času jste mixem všech, není to tak úplně pravda. Jeden z výše zmíněných stylů u vás jistě převládá.

Vyzkoušel jsem si znovu autoškolu. Jak jsem dopadl?

Výzkum dále zjistil, že muži se nejčastěji pasují do role sebevědomých řidičů, označilo se tak 31 % dotázaných. Sebevědomých žen je v Británii za volantem jen 25 %. Ženy se zase častěji přiznávaly k tomu, že jsou za volantem nervózní.

Zajímavá jsou ale i další čísla z výzkumu. 92 % říká, že nikdy netroubí na jiné řidiče. Tomu se nám ale nechce moc věřit. :) 42 % pak vždy zpomalí a pustí před sebe autobus, který vyjíždí ze zastávky. 37 % vždy ostatním řidičům poděkuje, když je například někam pustí. Zhruba pětina dotázaných pak připouští, že zrychlí a projede na semaforech na oranžovou, než aby zastavili.

Výše jsme zmínili elektromobily a hybridy. Jejich řidiči se nejčastěji označují za klidné, konkrétně se tak označilo 21 % dotázaných oproti 19 % majitelů aut se spalovacími motory.

Ještě dodáme, že za průzkumem stojí instruktor řízení jménem Gary Lamb, který tvrdí, že existuje celá řada věcí, která může ovlivnit styl jízdy. Jde i o drobnosti, jako například jakou hudbu máme rádi či jakou rovna posloucháme. To ostatně potvrzuje i průzkum SEATu, který se hudbě a jejímu vlivu na řízení také věnoval.

SEAT představil hudebně zaměřené modely Ibiza a Arona Beats, byli jsme u toho

Štítky: , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek