řidičský průkaz

Evropská unie chce digitální řidičáky. ČR už to má v plánu také

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ADAC - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 30. 1. 2023


Digitalizace postupuje světem a mění dosud zažité pořádky. Spousta z dříve nemyslitelných věcí se dostává i do našich mobilních telefonů. Začalo to bankovními účty, pokračovalo platebními a věrnostními karty a pokračovat to bude i doklady. Evropská unie chce, abychom měli v telefonu v aplikaci například řidičské průkazy.

Evropská unie plánuje ohledně řidičských průkazů změny, například zvýšení hmotnosti nad 3,5 tuny, odebrání řidičáku v rámci celé unie, jednotné řidičáky na motorku a další. Psali jsme o tom před pár dny v tomto článku. Není to ale všechno, dalším plánem, který by měly zavést evropské státy, by měl být digitální řidičák.

Přečtěte si také:  Jak přijít o řidičák snadno a rychle? Stačí k tomu i jediný přestupek

Digitální řidičský průkaz už mají v Rakousku. Zatím to není povinné, využívat jej můžete jen pokud chcete. Pak si stačí jen stáhnout bezplatnou mobilní aplikaci, v té si řidičský průkaz vygenerovat a policii při silniční kontrole předložíte QR kód, z něhož si po načtení vše podstatné dokáže zjistit. A podobně by to mělo fungovat i podle EU v rámci chystané 4. směrnice o řidičských průkazech.

Občanka a řidičák budou brzy v mobilu. Plastové kartičky budou moci zůstat v šuplíku, ale povinné to nebude

V současnosti se v Bruselu pracuje na legislativním návrhu a přípravě finálního znění nové směrnice.Otázek, jak by to fungovalo nejen v řidičově domácí zemi, ale napříč Evropou a pak i ve světě, je zatím otázkou. Jen si představte, že byste vyrazili na dovolenou třeba do Afriky a chtěli si půjčit auto na QR kód, který nedokážou tamní obyvatelé přečíst….

Štítky: , , ,

1 názor na “Evropská unie chce digitální řidičáky. ČR už to má v plánu také”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *