Elektronická verze řidičáku podle státu není potřeba. Řidiči ho prý brzy vůbec nebudou muset mít u sebe

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, Piráti - Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR - 18. 5. 2023


Zmatky nad zmatky, Tak by se dal ve zkratce popsat systém elektronických dokladů, který by měl být spuštěn už začátek nadcházejícího roku. Piráti se zasadili o to, aby od ledna bylo možné mít u sebe pouze elektronickou verzi občanky. Zeptali jsme se jich, jak to bude s řidičáky. A zjistili, že ministerstvo dopravy o jejich elektronickou verzi vůbec nestojí.

O tom, že takzvané eDoklady budou brzy fungovat, informoval na svém twitterovém účtu předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zároveň potvrdil, že jako první bude v online verzi spuštěna občanka. Zeptali jsme se proto tiskové mluvčí kabinetu místopředsedy vlády pro digitalizaci Anny Urbanové, jak to bude s řidičáky. Vysvětlila nám, že jejich propojení s eDokladovkou, tedy aplikací pro online verze dokladů, bylo ze strany Pirátů na začátku v plánu. Nicméně ministerstvo dopravy uvažuje o tom, že to vlastně vůbec nebude třeba.

Přečtěte si také:  Řidiči u sebe nebudou muset vozit řidičák a techničák. Stačit by měla jen občanka, časem nebude potřeba ani ta

Jako důvod uvedlo, že plánuje zrušení povinnosti mít u sebe řidičák, přičemž se tak má stát od ledna 2024. Propojení řidičáků s aplikací tak proběhne nejspíš až v řádu příštích let, kdy to bude povinné z nařízení EU, přičemž online doklady budou použitelné ve všech zemích Evropské unie.

A v čem, že jsou ty zmatky? Je potřeba si uvědomit, že nikdo u sebe nemusí nosit občanský průkaz. Je to dobrovolné. Pokud ministerstvo dopravy umožní nechat doma i řidičák, může nastat situace, kdy řidiči u sebe nebudou mít žádný doklad. Mimochodem, v šuplíku mají brzy zůstat i techničáky od auta.

Pirátský poslanec Ondřej Profant nám k tomu před nedávnem řekl: „Usilujeme i o to, aby řidiči u sebe nemuseli mít ani řidičák, ale ani techničák. Víme, že není potřeba s sebou nosit občanský průkaz a chceme, abychom se dostali do fáze, kdy si policista při kontrole veškeré údaje o řidiči či vozidle zjistí sám z databáze.“

Přečtěte si také:  Jak definitivně přijít o auto ve třech krocích? Nehoda, drogy a ignorování policie

Tiskový mluvčí ministerstva dopravy k tomu řekl: „Stačí u sebe mít jakýkoli jeden doklad totožnosti, na základě toho policista ztotožní a najde si vše v registrech.“ Ministerstvo dopravy tedy bude muset v novele zákona zakotvit to, že řidič u sebe bude muset mít nějaký doklad. A tím ono rušení povinnosti mít řidičák u sebe tak trochu postrádá smysl.

Aktualizace:

Ve čtvrtek 18. května odpoledne nám ministerstvo dopravy sdělilo bližší podrobnosti týkající se řidičáků a techničáků. Tiskový mluvčí František Jemelka nám naspal: „Zrušení povinnosti mít při řízení morového vozidla řidičský průkaz u sebe je řešeno v souvislostí s novelizací zákona č. 361/2000 Sb.. Změna byla včera, 17. 5. 2023 předložena jako poslanecký pozměňovací návrh. Pokud bude navržená úprava schválena, a účinnost bude od 1. 1. 2024, tak od uvedeného data nebude muset mít řidič u sebe řidičský průkaz České republiky, mimo jiné, také osvědčení o registraci vozidla a průkaz profesní způsobilosti řidiče, pokud je o těchto dokladech provedený záznam v příslušných registrech. Kontrolní orgány si ověří držení a platnost příslušných dokladů v příslušných registrech.“

Zároveň ale dodal, že řidiči tedy u sebe fakticky nebudou muset mít žádné doklady, ale stále jim zůstává zachována povinnost prokázat svou totožnost. „Možnosti a náležitosti související se s prokázáním totožnosti nespadají do působnosti Ministerstva dopravy, ale například do působnosti Policie České republiky,“ vysvětlil.

Štítky: , , , , ,

6 názorů na “Elektronická verze řidičáku podle státu není potřeba. Řidiči ho prý brzy vůbec nebudou muset mít u sebe”

  1. Elektronické doklady by mohla být hezká věc,ale né pro každého dostupná! Každý nemá chytrý mobil a i kdyby měl tak se v něm nevyzná! Umí z mobilu jen volat a někteří i psát sms! A lidi po 70 letech se už těžko budou učit!

  2. Mě by teda zajímalo, proč má ŘP vůbec mít nějakou platnost? Argument neaktuální fotografe v dokladu odpadá a žádné zkoušky pro obnovu oprávnění (zatím) nejsou.

  3. Teoreticky by mělo stačit pamatovat si svůj identifikátor (rodná čísla jsou v tomto geniální a všichni si je pamatují, nerušil bych je!) a policajt si podle něj může v databázi zjistit cokoli včetně fotky. A jen pokud fotka nesouhlasí, dotyčný má problém.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *