test-2020-bmw-i3-elektromobil- (2)

Právě dnes startuje prodej elektronických dálničních známek, který po čtvrt století ukončí nutnost lepení těch klasických kupónů na čelní okno. Spolu s jejich nasazením se začalo hodně mluvit o jedné z výhod, jakou mají elektrická a některá hybridní auta. Nepotřebují totiž dálniční známky. Nejde ovšem tak úplně o automatické osvobození. Je totiž podmíněno buď speciální registrační značkou, nebo nahlášením na příslušných místech.

Kdo má dálnice zdarma?

Automaticky osvobozeni od placení dálnic jsou všichni, kteří mají elektromobil, vůz na vodík nebo hybrid, jehož hodnota emisí CO2 je do 50 g/km. To automatické osvobození je ale platné jen v případě, že takový vůz má takzvanou elektrickou registrační značku, tedy tu, která začíná písmeny „EL“. A značky na přání se nepočítají! I s nimi musíte auto registrovat dle návodu, který najdete níže.

Bez dálniční známky dále na dálnice mohou také majitelé historických aut, ovšem znovu jen v případě, že mají veteránské registrační značky a průkaz historického vozidla. Ten také musí mít řidič vždy u sebe a při případné policejní kontrole jej předložit.

Elektronické dálniční známky začínají platit od 1. ledna 2021. Co od toho můžeme čekat?

Zcela automaticky mají dálnice zdarma vozidla, která přepravují registrované držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Je ale potřeba, aby přepravovaná posádka měla u sebe všechny potřebné průkazy. Ty potřebují i ti, převážející nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Vůz, který je převáží, totiž také nemusí platit za dálnice.

Co když nemáte speciální značky?

Není povinné vlastnit speciální elektrické nebo historické registrační značky. I bez nich můžete na dálnice zdarma, nicméně předtím než vyjedete, musíte své auto nahlásit. A jak asi čekáte, jakkoliv to v době elektronické zní jako banalita, realita je trochu jinde.

K ohlášení auta slouží na webu edalnice.cz speciální formulář, který nejprve vytisknete, následně vyplníte, podepíšete a pak buď rovnou odešlete, nebo necháte ověřit onen podpis a až pak odešlete.

V případě, že budete formulář posílat před datovou schránku, nemělo by být nutné váš podpis ověřovat. Důrazně ale doporučujeme si tuto skutečnost raději ověřit. Z vlastní zkušenosti bohužel víme, že v některých úředních případech levá ruka neví, co dělá pravá. Pokud datovou schránku nemáte, můžete formulář odeslat na mail epodatelna@edalnice.cz. Jen je – dle instrukcí – nutné formulář opatřit elektronickým podpisem, se kterým zvláštní právní předpis spojuje účinky vlastnoručního podpisu.

Máte značku na přání na hybridu nebo elektromobilu? V Praze na parkování zdarma v zónách zapomeňte

Další možností je vyplněný formulář s ověřeným podpisem odeslat poštou na adresu Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud vám ani to nevyhovuje, můžete prostě jen na papír napsat registrační značku auta a vysvětlení, proč chcete odpustit poplatky za dálnice, následně nechat ověřit váš podpis a odeslat na Státní fond dopravní infrastruktury.

Připomínáme, že oznámení musí povinně podat také vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob. I taková auta pak mají dálnice zdarma. Ačkoliv je možné elektronickou dálniční známku koupit už od dnešního dne, tedy od 1. 12. 2020, Státní fond dopravní infrastruktury bude všechny formuláře zpracovávat až po 1. 1. 2021.