shell

Ekologičtí aktivisté si u soudu stěžovali na emise Shellu. Soudce jejich stížnosti ale smetl ze stolu

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Reuters, Shell, ČTK - Foto: Shell - 13. 11. 2024


Emise skleníkových plynů jsou dnes jedním z nejpoužívanějších slovních spojení. O jejich snížení se snaží automobilky, jejich dodavatelé, ale i celé státy a světadíly. Snaha o snížení se nevyhýbá ani soukromým firmám. Shell kvůli svým emisí skončil u soudu, kam jej poslali ekologičtí aktivisté. Nejprve Shell soud prohrál, ale odvolací soud v Haggu jej následně všech obvinění zprostil.

Přestože měl Shell už v roce 2021 ve svém odvětví jednu z nejodvážnějších strategií ochrany životního prostředí, aktivistům to bylo málo. Shell si dal za cíl snížit uhlíkovou náročnost svých produktů nejméně o šest procent do roku 2023, o 20 procent do roku 2030 a o 45 procent do roku 2035. Do roku 2050 chce být zcela uhlíkově neutrální. Všechny tyto cíle se vztahovaly k hodnotám z roku 2016.

Proti firmě byl původní soud iniciován několika aktivistickými organizacemi, včetně Greenpeace nebo nizozemské skupiny Milieudefensie z aktivistické organizace Přátelé Země. Ty všechny požadovaly, aby firma do roku 2030 snížila i ty emise, které jsou způsobeny používáním jejích produktů. Soud se tehdy v prvoinstančním řízení přiklonil ke klimatickým aktivistům, kteří případ v roce 2019 zahájili, a rozhodl, že Shell má povinnost své emise skleníkových plynů snížit tak, aby ochránil lidstvo před globálním oteplováním.

Shell uspěl s odvoláním

Firma se ale proti rozhodnutí odvolala a soud stížnost aktivistů zamítl v celém rozsahu. Nicméně soudce shledal, že na návrhu ekologických skupin něco je. „Souhlasil, že má Shell zodpovědnost za to, aby snížil emise skleníkových plynů v zájmu ochrany lidí před globálním oteplováním. Ochrana před nebezpečnými změnami klimatu je podle soudu lidským právem. Shell má ale podle soudu právo si rozhodnout, jak snížení emisí zajistí,“ popsala agentura ČTK. Soud mimo toho také uvedl, že firma už činí kroky k tomu, aby cíle pro snížení emisí, jak si je stanovila, splnila. Podle soudu také není jasné, zda požadavky na snížení emisí způsobených používáním produktů Shellu pomohou v boji proti klimatickým změnám.

I když má Shell jako velká ropná a plynárenská společnost zvláštní odpovědnost, neznamená to, že můžeme uplatnit obecný cíl snížení o 45 procent,“ řekla předsedající soudkyně Carla Joustraová k požadavku aktivistů, co a jak má Shell podle nich dělat. Generální ředitel firmy Wael Sawan je s výsledkem odvolání spokojen. Aktivisté už méně. „Tohle bolí. Tento případ ale zároveň ukázal, že velcí znečišťovatelé nejsou nad zákonem,“ citovala šéfa Přátel Země Donalda Polse agentura Reuters. Organizace bezprostředně po verdiktu nesdělila, zda se odvolá a obrátí se ještě na nizozemský nejvyšší soud.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru