Ekologická skupina Děti Země zablokovala výstavbu potřebné části dálnice D11. Důvod zatím odmítá sdělit

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic, Právo, Děti Země - Foto: Ředitelství silnic a dálnic - 18. 9. 2023


Je to několik dnů, kdy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) konečně ukončilo výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D11 z Královce do Trutnova. Podle ŘSD je tento tendr na příhraniční dálniční úsek, který se měl napojit na polskou část už hotové dálnice, největší za posledních několik let. Jde o stavbu ve velmi členitém terénu, která bude obsahovat dva tunely, několik mostů a mimoúrovňových křižovatek. Nejlepší nabídku na zhotovení této stavby podala polská společnost Budimex SA, která nabídla cenu 11,3 miliardy korun.

Už během výběrového řízené došlo k několika zdržením, ale to největší v těchto dnech přichystala ekologická organizace Děti Země. Ta totiž proti stavbě podala rozklad, ale neuvedla v něm, co má vlastně za problém. Rozklad byl podán nevyplněný a Děti Země tvrdí, že jej do měsíce doplní, na což mají podle zákona právo.

Aktivistická skupina tímto krokem způsobila velké vrásky řady starostů obcí v příhraničí. Na polské straně je totiž dálnice S3, která vede až k hranicím. Tam se veškerý dálniční provoz bude muset vejít na pár českých okresek vedoucích malými obcemi. A v těch se tak výrazně zvýší doprava. Polská dálnice bude přitom plně zprovozněna už koncem září.  

Dálnici D11 chceme mít hotovou do roku 2027, řekl ministr Kupka

V tuto chvíli není možné odhadnout délku zdržení výstavby. Jedinou možností je, aby se ŘSD dohodlo s Dětmi Země na tom, aby rozklad skupina stáhla. Vzhledem k tomu, že aktivisté ale zatím neuvedli, co jim vadí, je otázkou, zda to vůbec půjde. Pokud ale ano, stavba by mohla začít koncem letošního roku a hotovo by dle plánů mělo být během roku 2026.

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký pak Právu řekl, že jakmile bude jasné, proti čemu se skupina odvolává, sejde se generální ředitel ŘSD s jejími zástupci a pokusí se jednat o možném stažení rozkladu.

Štítky: , , , , , , ,

6 názorů na “Ekologická skupina Děti Země zablokovala výstavbu potřebné části dálnice D11. Důvod zatím odmítá sdělit”

  1. Pravda je, že za to Děti země nemohou. Ale stupidní zákony. Kdyby to nebyli Děti země, tak to budou např Děti trávy, pavouků nebo lesa…Vždy se najde nějaký magor, co chce škodit. Milionu lidí to pomůže a přejí si to a partička pár bláznů to dokáže o roky prodlužovat….

  2. Co tu vy ignoranti zase kopete do Dětí Země. Tato organizace nemůže za absurdně pomalou výstavbu dálniční sítě v ČR. To je vina neschopných úřadů. Zdržení staveb kvůli připomínkování ze strany Dětí Země je minimální a jejich kritika je přínosem.

  3. Na vině jsou „naše“ „zákony“ . Tato organizace šílenců už měla být dávno zrušena a měli by veškerou škodu zaplatit ale ONI mají ty bohaté strýčky , tak by to snad nebyl takový problém. U nás k vůli křečkům pozastavili dálnici o několik let a když přišla mezinárodní komise , aby křečka potvrdila, tak jednoho chcíplého našli. To ho ale napřed museli dodat na místo nálezu, aby ho tam našli…

  4. Valeana Šabatová

    Ráda bych pozvala všechny aktivisty na alespoň na14denni dovolenou do dotčených vísek, až Poláci pošlou své automobily z jejich dálnice. Určitě zde najdou další důvody k protestu. Pokud ho nenajdou oni, tak místní obyvatelé určitě. Jo, a přijeďte na kole, určitě si to užijete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru