Řada měst například v Německu nebo Rakousku už pře lety zvedla takzvané ekologické plakety. Ty umožňují vjezd i do širších center řady zahraničních měst. Bez nich riskujete pokutu, a ne malou. Pamatujte ale, že je rozdíl mezi ekologickou plaketou a E-Plaketou, kterou využijete v Německu. První plaketa označuje emisní normu, kterou plní vaše auto se spalovacím motorem. E-Plaketa je určena pro elektromobily, některé plug-in hybridy a vodíková auta.
Kde koupit a jaké jsou postihy?
Emisní plaketu si vždy zajistěte ještě před cestou do zahraničí. „Emisní plaketu můžete v ČR koupit u některých STK, stejně jako v Německu (například DEKRA, A.T.U a TÜV). Cena je přibližně 300 Kč a pokud vaše auto nemůže emisní plaketu získat, zdarma vám to oznámí. Plaketu připevněte na vnitřní stranu čelního skla tak, aby zvnějšku bylo vidět zelenou část a SPZ Nejlépe po pravé straně čelního skla z pohledu řidiče. Výhodou je, že emisní plaketa k vašemu autu vám zůstane navždy a můžete do jakékoliv bezemisní německé zóny jezdit opakovaně,“ radí Cebia.
Může se stát, že na plaketu zapomenete. Možná se vám to nebude chtít řešit. Věřte ale, že případné pokuty nejsou z nejnižších. Základ pokuty se nejčastěji pohybuje kolem 100 eur (2500 Kč), což je násobně více než ty asi tři stovky za plaketu.
Chystáte se do Rakouska dodávkou? Budete potřebovat speciální plaketu, jinak vám hrozí pokuta
„Ale pozor. Pokud policie pojme podezření, že vaše auto není v dobrém technickém stavu (třeba nadměrně kouří z výfuku), může vás zastavit a pojedete s nimi do servisu, kde emise změří. Pokud nesplníte předepsanou emisní normu, auto musíte nechat na místě opravit nebo odtáhnout do ČR. Nalepená emisní plaketa vás nezachrání, a ještě zaplatíte pokutu,“ upozorňuje na možné další problémy Cebia.