Co se stane, když se vám rozbije motor v Rolls-Royce Phantom? Odvezete auto do servisu a necháte ho opravit? Tenhle Japonec ne! Rozbitý motor vyndal a na jeho místo namontoval motor jiný. Úplně jiný…

Rolls-Royce Phantom je aristokrat, pod jehož kapotou tepe úžasně klidný vidlicový dvanáctiválec s tradičním objemem 6,75 litru. Jeden z majitelů tohoto auta z japonského Tokia s ním jezdil každý den, od roku 2008 mělo auto najeto 190 tisíc kilometrů. Jednoho dne však motor vypověděl službu. Japonec původně auto odvezl do servisu, ale tam se dozvěděl, že na nový motor může čekat až dva roky. A tak dlouho čekat rozhodně nechtěl. Řešením bylo sehnat si motor sám.

Přečtěte si také:  Totální úlet. U Mansory upravili Rolls-Royce Culinan a extravagantnější už být nemůže

A také, že si ho sehnal. Jen to nebyl atmosférický dvanáctiválec, ale řadový třílitrový šestiválec s přeplňováním turbodmychadlem Trust T78 a kompresorem HKS GT8555. Jeho označení je 2JZ-GTE a jeho původ byste mohli vystopovat v Toyotě Supra. Motor není sériový, byl upraven a jeho výkon byl zvýšen na 447 kW/610 koní při plnícím tlaku 1,6 baru. Plnící tlak se dá zvýšit až na 2 bary a pak může být výkon i více než 900 koní. Rolls-Royce Phantom se sériovým dvanáctiválcem má přitom „jen“ 338 kW/460 koní.

Zástavba nového motoru ale nebyla jediná úpravy, kterou tento Rolls-Royce dostal. Původní převodovka musela uvolnit místo nové. Ta je automatická čtyřstupňová s původem v Toyotě Aristo, což je vlastně ve zbytku svéta Lexus GS. Její volič – původní převodovka měla volič „digitální“ – si našel místo v interiéru. Sice to vůbec nevypadá hezky (dokonce to vypadá hodně punkově), ale je to funkční. Zmínit musíme také upravený podvozek, protože původní superpohodlný vzduchový podvozek byl vyměněn za jiný s nastavitelnými tlumiči Öhlins, a nové jsou i brzdy.

Zajímá vás více? Spousta fotek i dalšího povídání je například zde.