Solná pláň Bonneville je úžasnou přírodní památkou, kterou každoročně jezdí obdivovat neuvěřitelné množství turistů, ale její krásu využívají s gustem také filmaři. Jenomže tahle takřka dokonale hladká solná pláň přitahuje už od roku 1914 také automobilové fanoušky. Právě v tomto roce se zde totiž odehrál první, nicméně zatím neoficiální rychlostní rekord s vozem Blitzen Benz, který dosáhl rychlosti 141.73 mil za hodinu (necelých 227 km/h).

O pár let později se pláně staly doslova Mekkou pro automobilové nadšence, když zde byla pokořena hranice 300 mil za hodinu Sirem Malcolmem Campbellem. Lepší reklamu tohle místo mít nemohlo. Vypadá to jako neuvěřitelné číslo, ale od té doby se tahle hodnota stále zvyšovala, přičemž nejzajímavěji to vygradovalo v roce 1970. Tehdy totiž byla pokořena hranice 622.4 mil za hodinu (cca 996 km/h) o kterou se 23. října postaral jeden z nejlepších strojů, který do té doby spatřil světlo světa s názvem Blue Flame.

Ale právě ve třicátých a pak v padesátých letech se tu potkávali ti největší automobiloví blázni, kteří kdy po téhle planetě chodili. Často měli podomácku upravená auta, za které by jim policie nejspíš roztrhala i občanku, ale jejich vášeň pro rychlost byla silnější. Tihle chlapíci dokázali svou vášní strhnout davy, a tak se tu více či méně amatérské závody pořádaly s železnou pravidelností. A pořádají se tu dodnes.

My pro vás máme skvělé video, které vás na chvilku přenese na tyhle slané pláně neustále zalité sluncem. Mezi ty, kteří často ještě na vlastní kůži zažili původní slávu Bonnevillské pláně. Mají pořád ta klasická americká auta s ukřičenými motory a i když by mhli sedět na lavičce v parku a krmit holubi, tihle muži, ale i ženy stále žijí pro tu rychlost a svist pneumatik po solné pláni. Podívejte se na video a rychle pochopíte, proč.