Drsný policejní zásah rozděluje společnost. Měli na takové jednání právo?

Autor: Anina Russová - 7. 11. 2018


Přiložené video patří mezi ty, o kterých se bude určitě ještě dlouho mluvit. Natočeno bylo již počátkem tohoto roku, ale do světa se dostalo až před pár dny. Záběry jsou to docela silné. Celý incident se odehrál v Novém Mexiku. Tamní policie zastavila auto, ve kterém jeli dva, podle nich, nepřipoutaní cestující. A protože i v Novém Mexiku jsou pásy povinné, chtěli řidiči udělit pokutu.

Důstojníci auto zastavili a v tom to celé začalo. Posádka totiž tvrdila, že připoutána byla. Ostatně, je to vidět i ve videu. Nevíme však, jestli tomu tak bylo i předtím, než se za nimi s majáky policisté vypravili. Ti pak celých 15 minut přesvědčovali řidiče, aby stáhl okénko svého auta. Jen pro vysvětlení, ve státech jako je Mexiko nebo také v Americe z auta po zastavení policie nevystupujete, jen musíte stáhnout okno a dál nechat ruce na volantu. Nicméně řidič okno stáhnout prostě odmítal. Podle policistů dotyčného k tomu, aby okno stáhl a předložil své osobní doklady, vyzývali 14x a 8x byl varován, že jeho chování je protiprávní a nepovede k ničemu dobrému. Ani tak ale nereagoval.

Není se tedy asi čemu divit, že jednomu z policistů pak došla trpělivost. Holou rukou vylomil okno auta, otevřel dveře a za ruku řidiče doslova tahal ven. Vše natáčela jeho přítelkyně, která jen strážníky prosila, aby mu tu ruku nezlomili. Řidič auta nakonec skončil ve vazbě, a poté u soudu, kde dostal pokutu a veřejně prospěšné práce.

Mohlo by to tím skončit, kdyby ti dva video nedali na internet s tím, že jde o ohavnou policejní brutalitu. Ovšem policistů se zastal jejich nadřízený, který tvrdí, že kdyby býval řidič uposlechl výzvy policistů, legitimoval se a nekladl odpor, vše mohlo proběhnout v klidu a bez problémů.

Nemůžeme z toho videa udělat žádný závěr, protože nevíme, co mu předcházelo. Je pravda, že policisté někdy překračují své pravomoci a pokud je to i tento případ, doufáme, že budou potrestáni. Něco nám ale říká, že tady jsou v právu a stydět by se za sebe měla leda tak posádka auta.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru