Deník Právo a server iDnes přišli s velmi zajímavou informací, která se týká lehce kontroverzního pojištění proti pokutám. Jistě jste takovou službu na našem trhu už zaznamenali. Jde o to, že vy si platíte nějaký paušální poplatek společnosti, která vám ručí za to, že pokud vám přijde nějaká pokuta, vyřeší ji. A to tak, že ji nebudete muset platit a nepřijdete o body. V případě, že se jí to nepovede, slibuje, že pokutu uhradí ze svého. Nemáme osobní zkušenost s tím, jestli to opravdu funguje, nicméně na internetu koluje velká spousta příběhů o tom, že ano, ale i příběhů o tom, že v žádném případě ne.

Nutno říct, že některé tyto “pojišťovací společnosti” fungují na principu toho, že případné správní řízení oddalují a podávají nesmyslná odvolání, a to do doby, kdy je věc promlčená a řidič opravdu žádnou pokutu nedostane. Není to zrovna fér jednání, ale proti zákonu nejde. Jenomže to vypadá, že všichni ti, kteří mají sjednané toto “pojištění”, budou mít u soudu problém navíc.

Ne, že by toto pojištění bylo snad nezákonné. Ale podle soudců Nejvyššího správního soudu se bude u všech jednání, kde bude zřejmé, že případný pachatel přestupku má toto pojištění, přistupovat k udělování vyšších trestů. Toto pojištění je podle nich přitěžující okolnost. Konkrétně soudci tvrdí, že takto pojištěný řidič dává jasně najevo své pohrdání předpisů, které upravují pohyb na pozemních komunikacích, a zákony jako takovými. Není prý možné tolerovat ty, kteří už dopředu ví, že poruší pravidla a nic se jim za to nestane.

Také kroutíte hlavou? Nějak nám totiž uniká to, jak si mohou pánové v talárech být, tak jisti tím, že každý, kdo má pojištění proti pokutám, je automaticky arogantní a hulvátský řidič? Neříkejte nám, že tohle slušný právník nesmete ze stolu. Copak je možné soudit, a hlavně odsoudit na základě domněnky? No, vypadá to, že v České republice ano.

Je pravdou, že se našlo pár výtečníků, kteří toto pojištění zneužívali, ale sjednávají si ho i ti, kteří najezdí ročně velký počet kilometrů, během kterých je ale vzhledem k nastavení našeho bodového systému, může jedna chyba připravit o řidičák. Nejvíce nám to připomíná to, když se někomu s tetováním říkávalo, že je jistě kriminálník nebo alespoň nebezpečný. To je úplně stejný princip, který ale v demokratickém právním státě, jakým Česká republika je, nemá co pohledávat!