Do pražského hypermarketu na nákupy s Porsche 911 R – foto + video

Autor: Pavel Srp - 19. 1. 2017


Porsche 911 R je jistě jedno z těch nej aut dneška, které si můžete pořídit. Vyjde vás to ale pěkně draho! My jsme jedno takové Porsche 911 R potkali u nákupního střediska…

Znáte to, je kolem oběda, máte hlad, ale nemáte moc času, tak si vyberete stánek rychlého občerstvení. Zajedete k obchodnímu centru, přitom si užíváte právě vyzvednuté Subaru Levorg na redakční test. Stojíte v koloně na semaforech, svítí červená. A vy si úplně vpředu všimnete něčeho stříbrného, placatého. Vypadá to jako nějaké Porsche 911. Jo, super, ale větší pozornost tomu nevěnujete.

Jenže pak padne zelená, to auto se rozjede a vy uslyšíte nejen příjemné dunění, ale také tvary a detaily, které obyčejná 911 nemá. Jenže než auto stihnete dojet, padne vám zase červená. Alespoň, že je vidět, že jede taky k nákupáku. Padá zelená a já se vydávám za ním. Po chvíli kroužení na parkovišti ho konečně nacházím, stojí u domečku na nákupní vozíky. Sakra, je to Porsche 911 R!

Vypadá neskutečně. Nízké, široké, zlé, ale ne agresivní nebo vulgární. Stříbrná barva mu přidává na nenápadnosti, ale je široké a spoilerem lízá asfalt. Do počasí, které nyní panuje, jde o ideální pomocníky silničářům, to si ostatně můžete všimnout na fotkách. Mimochodem jednou už jsme takhle potkali i Porsche 918 Spyder.

A proč, že jde o tak skvělý stroj? Protože cílí na řidiče, na zábavu za volantem a čistou radost z řízení. Porsche 911 R odkazuje na svého předchůdce z roku 1967, písmeno „R“ znamenalo tehdy „Racing“, ovšem auto bylo homologováno pro běžný provoz na pozemních komunikacích. Podobně je to i u dnešní generace 991. Limitovaná edice 991 kusů sází stejně jako předchůdce na lehkou konstrukci, maximální výkon a čistý řidičský požitek. Hmotnost je s plnou nádrží jen 1 370 kg, to je o 50 kg méně než má 911 GT3 RS!

To zdaleka nejzajímavější je ale fakt, že pod zadní kapotou pracuje šestiválcový čtyřlitrový boxer z Porsche 911 GT3 RS. Tento motor má 500 koňských sil (při 8 250 ot./min) a 460 Nm točivého momentu (při 6 250 ot./min). Sílu navíc přenáší pouze na zadní kola prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky! Zrychlení z 0 na 100 km/h je otázkou pouhých 3,8 sekundy a maximální rychlost je až 323 km/h.

Cena byla v době možnosti zahájení objednávek v březnu loňského roku stanovena na 189 544 €, v přepočtu cca 5,1 milionu Kč. Vzhledem k pouhým 991 kusům však zmizelo neskutečně rychle. Dnešní ceny se pohybují od 600 tisíc dolarů výš, to je v přepočtu více než 15 milionů Kč!

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru