Na podzim se boháči a milovníci Porsche budou moci poprat o velmi vzácné Porsche 959 Paris-Dakar z roku 1985. Aukce proběhne 27. října v gesci aukčního domu RM Sotheby’s, který jeho výslednou kupní cenu odhaduje na částku mezi 3 až 3,4 miliony dolarů, tedy něco mezi 66 a 75 miliony korun.

Porsche postavilo model 959 v době, kdy chtělo závodit v rallye, konkrétně v proslulé skupině B. Jenomže než se vůbec s autem dostala na trať, skupina B bylo pro vážné nehody zrušena. Porsche dokonce proto, aby se vůbec na start mohlo postavit, muselo vyrobit 200 civilních verzí tohoto závodního speciálu. A bylo mu to nakonec úplně k ničemu. Skupina B byla nahrazena bezpečnější skupinou A, která ale vyžadovala, aby jednotlivé automobilky, které se jí chtěly účastnit, vyrobily alespoň 5000 civilních verzí závodních speciálů. To znamenalo, že prakticky přes noc zůstalo Porsche se závodním autem, které ovšem nemělo kde závodit.

Naštěstí ale tým Porsche rychle přišel na to, co dělat. Když je nepustili do rallye, rozhodli se vyzkoušet jiný off-roadový závod. A rovnou ten nejtěžší, tedy legendární Rallye Paříž – Dakar. Pro tento náročný závod vypustilo Porsche na světlo světa jen šestici speciálních verzí 959, přičemž všechna tato auta dostala nově vyvinuté komponenty včetně zavěšení kol i pohonu. Vše bylo sice vymyšleno původně pro rallye, ale jak se ukázalo, perfektně to fungovalo i na trati Rallye Paříž – Dakar. A fungovalo to dobře i díky 3,2litrovému plochému šestiválci původně z modelu 911 Carrera.