Aukce různých, často velmi zajímavých vozidel už dnes nejsou ničím výjimečným. Tento mercedes je ale trochu jiný. Nejen, že jde o fantastický kus automobilové historie, ale navíc byl jeho majitelem sám Adolf Hitler.

Celé jméno tohoto báječného vozu zní Mercedes-Benz 770K Grosser Open Tourer a jde – zejména na svou dobu – o vskutku exkluzivní a luxusní kabriolet. Hitler v něm se svými hosty jezdil během opulentních vojenských přehlídek, jejichž záznamy i dnes nahánějí hrůzu. A mimochodem, ti hosté nebyli žádní bezejmenní politici. Vedle Hitlera se tímto mercedesem vozil třeba další z extrémně nebezpečných diktátorů, sám Benito Mussolini.

Nechme ale raději tuto šílenou dobu spát a pojďme se podívat blíže na to, co může být už za pár dnů vaše. Vůz pohání velký řadový osmiválec o objemu 7,8 litru. O jeho sametovém chodu se vypráví legendy. Dokonce prý ani motory Rolls-Royce neuměly běžet tak tiše. Navíc byl ve své době naladěn na 230 koní, které ale nebyly určeny k nějaké vysoké rychlosti. Spíše k tomu, aby se auto vůbec pohnulo z bodu A do B. Proč?

Protože Hitler si byl dobře vědom, že ne každý si o něm myslí jen to nejlepší, takže si ho nechal upravit do extrémně neprůstřelné podoby. Pokud tedy pomineme fakt, že jde o kabriolet, tak měl vůz jinak speciální neprůstřelné pancéřování ve dveřích i v podlaze. Neprůstřelný pancíř byl i zezadu za posádkou.

Chtěli byste mít tento báječný kus skvělého auta ve své garáži? Není žádný problém. Stačí si počkat do 17. ledna, kdy bude v aukční síni Worlwide Auctioneers dražen. Odhadovaná cena zveřejněna nebude, ale rozhodně nepůjde o žádné drobné, s tím počítejte.

Velmi záslužné je, že 10 % vydražené částky půjde na podporu vzdělávacích programů, které se zaměřují na zvěrstva holokaustu.