„Dieselgate po francouzsku“: Renault roky tajil falšování emisí

Autor: Anina Russová - 20. 3. 2017


Ačkoliv je pojem „dieselgate“ spojován především s koncernem Volkswagen, i některé ostatní automobilky mají máslo na hlavě. V souvislosti s falšováním emisních testů se mluvilo například o automobilkách Citroën nebo Opel, ale poslední výsledky šetření francouzských úřadů ukazují, že své zákazníky klame i Renault. A to pořádně dlouho.

Podle šetření je potvrzeno, že Renault používal totožné zařízení na falšování emisí jako Volkswagen. A to už od devadesátých let! Jakkoliv je to nepatřičné, podle evropského práva to není nezákonné. Pokud by automobilka své modely prodávala v Americe, stihl by ji s největší pravděpodobností stejný trest jako Volkswagen, ale protože funguje jen na evropských trzích a udělala to v dobré víře a pouze v mezních situacích pro ochranu motoru a tím pádem také ochranu majetku zákazníka, z celé kauzy vlastně vyjde s čistým štítem. Maximálně se špatnou reklamou za zády.

Právě kvůli evropským zákonům se tak trochu „cuká“ také české zastoupení Volkswagenu a škodovky, na které již byla před pár dny podána první česká žaloba. Ačkoliv v Americe to koncern VW stojí miliardy, v Evropě nejspíše nebudou muset zaplatit ani korunu. Záleží tedy jen na nás, zákaznících, jestli jsme schopni na tuto zvláštní hru s emisemi přistoupit, nebo zda se alespoň pokusíme nějak bránit. Nejsme přeci jen stádo ovcí, které nad vším mávne rukou. Nebo snad ano?

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru