Možná jste už zaznamenali plány Evropské unie, která by ráda zcela zakázala auta se spalovacím motorem, a to nejpozději do roku 2050. Evropa se tak chce stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem na světě, čehož hodlá dosáhnout snížením emisí na absolutní minimum. Připravila si na to několik různých kroků. Jedním z nich je absolutní zákaz aut s agregáty s vnitřním spalováním.

Před několika málo dny se zástupci EU sešli v Lucembursku, aby zde klimatické změny probrali, a nejvíce byl slyšet zástupce Dánska, tedy ministr pro životní prostředí a energii Dan Jorgensen. Ten se nechal slyšet, že EU by měla zakročit mnohem výrazněji a spalovací motory zakázat už nejpozději v roce 2030. To je mimochodem datum, ke kterému se hlásilo Dánsko, ovšem narazilo právě u EU. Pokud by už od tohoto roku spalovací motory zakázalo, porušilo by tím směrnice a zákony unie. Proto Dánsko chce, aby unie to datum zákazu změnila.

BMW si myslí, že bez okamžitého nárůstu dobíjecích stanic nemá elektromobilita budoucnost

Celkem odvážný plán ale zatím nemá velkou naději na to, že by snad mohl být schválen. Aby mohl být rok 2030 přijat, musely by se na něm shodnout všechny členské země. Dánsko tvrdí, že několik členských zemí mu vyjádřilo podporu a k jeho nápadu se přidají, ale zatím nebylo schopno říct, jaké to jsou.

Výsledkem jednání EU v Lucembursku je tedy zatím dohoda, že se všechny členské země postarají o snížení emisí uhlíku o alespoň 40 % a to nejpozději mezi lety 2030 a 2050. Je tedy jisté, že dříve nebo později se zákazů spalovacích motorů a nástupu elektromobility dočkáme. Jen si nejsme jisti, že by to mělo být ze dne na den a tak tvrdě, jak požaduje právě třeba Dánsko.

Faktem je, že automobilový průmysl asi dostane pořádnou facku. Pokud pomineme zákaz spalovacích motorů, pak je potřeba počítat i s omezeními továren, přepravy nových aut a s mnoha dalšími fakty. Je tedy otázka, jak moc se všechny tyto emisní změny promítnou do ceny aut. Můžeme se totiž dočkat doby, kdy vlastnictví auta nebude určeno pro každého, ale půjde o jakousi výsadu.

Přečtěte si také:  Máte značku na přání na hybridu nebo elektromobilu? V Praze na parkování zdarma v zónách zapomeňte

Další scénáře zase mluví o tom, že ten, kdo v budoucnu, mluvíme o době za třeba 30 let, bude vlastnit auto, bude vyvrhelem společnosti. Auta se totiž budou sdílet a maximálně tak půjčovat. Zní to jako sci-fi? No, abychom se jednou nedivili…