policie autobus kamion

Policisté se hodně divili, když zjistili, že jen necelou minutu před zastavením deaktivoval řidič zařízení ovlivňující digitální tachograf v domnění, že se na podvodné jednání nepřijde. Hodně se ale pletl.

Kontrolou digitálního tachografu, jeho dat a systému zapojení, bylo zjištěno, že na originální kabeláž digitálního tachografu je umístěno zařízení, které umožňuje řidičům tento digitální tachograf deaktivovat. Následně se pak jízda s takto upraveným autem vykazuje jako doba odpočinku. Řidič tak mohl řídit vozidlo bez ohledu na celkovou dobu jízdy a dodržení bezpečnostních přestávek.

Za uvedené jednání muži v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až tříletý trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti. Dopravci hrozí ve správním řízení pokuta do 350 tisíc korun.

Řidič kamionu falšoval údaje na tachografu, postih nemine ani jeho zaměstnavatele

U stejného vozidla bylo při technické prohlídce nalezeno také zařízení ovlivňující funkci vstřikování močoviny (AdBlue) do výfukového systému pro snižování emisních norem, v důsledku čehož byl systém snižování emisních norem deaktivován a nefunkční.

Obě zařízení byla na místě kontroly zajištěna. Provozovateli vozidla za zásah do homologace auta a systému pro snižování emisních norem hrozí ve správním řízení pokuta do sto tisíc korun.

Stejné zařízení na ovlivňování systému vstřikování močoviny (AdBlue) do výfukového systému pro snižování emisních norem bylo zajištěno také u dalšího řidiče českého dopravce. Také toto zařízení bylo zajištěno a provozovateli vozidla hrozí ve správním řízení až stotisícová pokuta.