autobus-sor-nb18-i

Další hádka mezi cyklisty a řidičem. Tenkrát zastavili autobus v Praze

Autor: Anina Russová - Zdroj: Honza Kroha/Twitter - 14. 8. 2021


Jen před několika málo týdny se v Ostravě stala velmi nepříjemná situace. Na jedné z tamních rušných křižovatek vybrzdil cyklista nákladní auto. Byla z toho nepříjemná hádka a nakonec i příjezd policie. Naštěstí se ale nikomu nic nestalo. K podobné situaci došlo pak před pár dny v Praze. I tentokrát jsou v tom cyklisté, kteří měli nepříjemnou potyčku s řidičem autobusu. V tomto případě to ale vypadá, že chyba byla na obou stranách.

Přečtěte si také:  Častý nešvar řidičů: neuvědomují si, že autobusu vyjíždějícímu ze zastávky musí dát přednost

Video se záznamem slovní výměny mezi cyklisty a řidičem autobusu se objevilo na twitteru. Na záznamu je vidět dvojice cyklistů, která poměrně ostře zastavila už rozjetý autobus MHD. Následuje pár drsnějších slov a pomalý odjezd jak cyklistů, tak autobusu. Na první pohled to vypadá, že chyba je jen na straně cyklistů, ovšem dle vyjádření oné cyklistky z videa je patrné, že bude na obou stranách.

Dotyčná situaci popsala tak, že řidič je buď přehlédl, nebo ignoroval. Rozjel se ve chvíli, kdy jej objížděli a nejspíš bylo ke srážce v tu chvíli jen kousek. Jenomže celá věc má také druhý pohled. A mnohem vážnější.

Cyklisté rozhodně neměli před autobusem zastavovat, ohlížet se na něj a jakkoliv se hádat. Možná nevědomky tak ohrozili jak sebe, tak případné cestující. Je velké štěstí, že jel řidič pomalu a stihl za nimi zastavit. V opačném případě by to nebyla hezká podívaná.

Přečtěte si také:  Za nehodami motoristů s cyklisty stojí často nedání přednosti v jízdě na rušných křižovatkách

Pamatujme, že každý účastník provozu má povinnost autobusu umožnit vyjet ze zastávky. Ovšem na druhou stranu, řidič autobusu u toho nesmí nikoho ohrozit. Vždy je to o slušnosti a hlavně pozornosti.

Štítky: , , , , , , ,

37 názorů na “Další hádka mezi cyklisty a řidičem. Tenkrát zastavili autobus v Praze”

 1. Prave jsem se vratil z dovoleny na kole, ale tohle jsou pumpickarsky megadementi!!!

  PS i jako cyklista NESNASIM DEMENTNI cyklopruhy co vznikaji uprostred silnice ci misto drive dvouproude silnice z ktere se udela 1+cyklodementpruh to muzou vymslet jen dotacni cerpaci kterejm jde jen o prachy a nebo stejni debzopumpickari jak ti z videa…

 2. Podle té DM si pani myslí, že má nárok na nějakou vendetu. Ale ve vyhlášce se nepíše nic o tom, že se musíš ostatním řidičům pomstít.

  Jedna věc je udělat chybu, ale cíleně se mstít na autobusu vezoucím cestující, to je na léčení… Pro cyklisty platí obdobná pravidla, jako pro řidiče, jen na to všichni kašlou. Normálně bych je našel a dal bych jim vybržďování.

 3. No sice se snažím dát busu při výjezdu ze zastávky přednost, ale kolikrát vyjede, když jsem po jeho boku, a ani nedá směrovku. O chování řidičů busů za volantem nemluvě. Jízdy na červenou úplně běžně. Myslí si, že jsou nesmrtelní.

 4. Jak píše „maly had“, cyklistům řádně narostl hřebínek! Jezdím autem, na motorce i na kole, ale takové prasárny jako někteří bych si nedovolil. Na křižovatku přijedou jak na motorce (stojí před autem uprostřed 2 pruhů), ale rozjíždí se jak bába s vozíkem plným sena a pak se dalších 50m snaží uklidit stranou. Na silnici si vynucují respekt (mají ho v jejich pruhu – o tom žádná), ale před křižovatkou najedou na chodník, aby nestáli na červenou, a za křižovatkou zase zpět na silnici. Někteří jedou dál i na červenou po silnici… V dnešní době je to na silnicích jak v džungli a strážci pořádku stojí zbytečně jen před hradem a úřadem vlády.

 5. Vladimír Šindler

  Co jiného než cyklisty trochu ukáznit, registrovat kola povinné ručení, a majitele ŘP na kolech při přestupcích jako nedání přednosti a.p. ohodnotit body. Byl bych i pro zákaz jízdy na kolech dětí do 16ti let. Ubylo bych rodičů „ochránců“ kteří se domnívají, že ochrání svoji ratolest na kole, která sotva udrží stabilitu, tím že per autem vyjedou alespoň ke středové čáře pravděpodobně s myšlenkou, že máli přejet dítě tak ať vezme i mě, prostě nezodpovědnost a arogance cyklistů na silnicích a v ulicích vyžaduje rychlé a tvrdé řešení.

 6. Fr.Zákostelský

  V procentech je stejný počet slušných řidičů i cyklistů.Bohužel to platí i naopak.Nedá se s tím nic dělat,jen výchova od mala může zabrat ve vzdálené budoucnosti-možná.

  1. Naprosto s Vámi nesouhlasím. Kolik % řidičů jezdí po chodnících, přechodech, zákazech vjezdu, nedává přednost v jízdě, nepouští chodce na přechodech, jezdí neosvětlených, atd? Takže neukázněných, tzv cykloteroristů je cca 90%, řidičů možná do 5 %. Ono to taky odpovídá tomu, že cca 70% cyklistů zemře vlastní vinou.

 7. Jsem cyklistka i řidič, a když jedu na kole, vždycky se snažím jet tak, abych sebe „v představě“ v pozici řidiče neomezovala… Protože opravdu často jedou cyklisti neomaleně, a tak, že to vypadá, jakoby to řidičům schválně chtěli zkomplikovat. O tom, že je to nebezpečné víc než jen nepříjemné není nutno diskutovat. Všeobecně by to chtělo víc slušnosti na obou stranách.

 8. Navlíknout se do černýho a vyrazit s kolem na silnici, samozřejmě nejlépe za šera a jezdit v lesních úsecích a bez světla! To děláte, vy vypatlanci na kolech!!!

  1. Nejvíc na cyklisty nadávaj, ti co by na kole neušlápli ani kilometr jaké jsou to fyzické trosky. Tak záviděj .

   1. No to asi nebude tak pravda ale co pravdou je že cyklisti se chovají na cestách jak cikáni na pracáku.Já až pak to ostatní. No a jelikož polici nekoná tak jak má děje se to čeho jsme tady denodenně svědky.

   2. Jsem řidič, dříve profesionální na soupravě 40t. Na cyklisty nadávám. Na kole nejezdím, nemám ho rád. Ale troska asi nebudu kdy dokáži zvládnout tůry 30 – 60 km a plavat můžu hodiny v kuse. Přemýšlej než něco plácneš.

 9. Ja to fakt nechapu lidi.Na nasich silnicich to chce klid.Kdyz je nekdo tak hloupy a zkousi me vybrzdit,tak ho bohuzel trefim.A ze muzu cyklisty autem zabit?No mam stare auto a na nejakem skrabanci mi nezalezi…A na zivote pomateneho pedalisty take ne.
  Kdyz se jedy projet na motorce,tak taky ryskuji zivot a podle toho se musim chovat.Je to moje volba a moje riziko.Ale ze bych zkusil nekoho vybrzdit,me tedy jeste nenapadlo.
  Mili cykliste ignorujete,vybrzdujete,blokujete?No tak tedy umirejte.

  1. Další typický český tupý přístup pisatele. Ryskuje píše tvrdým Y je arogantní a sebestředný …
   Nemyslitelné, aby se tak k sobě chovali řidiči a cyklisté v Itálii, Rakousku…. Věřte že jsem tam pár tisíc kilometrů na kole najezdil. Jsem řidič auta 42 let a cyklista ještě déle. Je to o elementární lidské slušnosti. V Kauflandu vás taky napadne se předbíhat, vrážet do sebe vozíky atp. ???

 10. Značná čast cyklistů jezdi bezohledně jako dobytek, vůči autům i chodcům. A řidiči aut mají dávat znamení o změně směru jízdy včas předem, ne až při zatáčení,

 11. Tak stejne jako u kamionaku, tak i u cyklistu se najde cela rada magoru, ktera tem slusnym kazi povest. Ale je fakt, ze u nas maji asi zakladnu. Skoro nikde v zahranici jsem si nikdy nevsiml, ze by cykliste v takove mire ohrozovali sebe a okoli spise zamernym porusovanim pravidel provozu. Tim myslim prujezdy na cervenou (odboceni vpravo vetsinou s vyuzitim chodniku), casto se ani neohlidnou a svihnou to pred auto a jeste se certi, nebo nevyuzivanim cyklostezek tam kde jsou. Tatovi se i stalo na kamionu, ze zprava ho podjel cyklista a zaradil se mu do slepeho uhlu. Pri rozjezdu ho tata malem prejel a cyklista se jeste rozciloval, ze ho mel tata videt.

 12. Zajímalo by mě, jak mám umožnit vyjetí autobusu že zastávky, aniž by mě omezil. Nejdřív myslet, pak psát.

 13. Podle vyhlášky může vozidlo které vyjíždí od krajnice může ostatní vozidla omezit ale nesmí je ohrozit. Muže je donutit zastavit ale nesmí se snimi srazit

 14. Autobusy jezdím již několik desetiletí. Málokde se setkáte s takovým množstvím arogantních primitivů jako za volanty autobusů. Ti hoši by se většinou jinde neuživili. Zaznamenat cyklistu je pod jejich úroveň, čímž ohrožují i vlastní cestující.

  1. Jestli je tady někdo primitiv, tak jsi to ty. Je mi tě líto. Drž se lopaty a už nic nepiš.

 15. Jak to bylo, nevím. Nepředpokládám, že je každý pravdomluvný, zvláště v okamžiku, kdy mu reálně hrozí trestní stíhání. Ale zastavit před cca 18 tunami železa ve chvíli, kdy vidím, že se řidič nevěnuje řízení, tak to je fakt inteligence bedny kytu a pud sebezáchovy někde v záporných číslech.

  1. Jozdro, váš komentář se patří smazat, či lépe nikdy nevyřknout. To, co píšete, je přání smrti jisté skupině obyvatel, víte o tom? Za takovéto komentáře právem padají před soudy tresty. Přijde mi úplně jedno, zda házíte do jednoho pytle skupinu obyvatel na základě rasy, náboženství, či dopravního prostředku. Toto uvažování je hnůj, proberte se a pokud nechcete změnit svou agresivitu, aspoň si ji nechávejte pro sebe.
   To píšu naprosto bez ohledu na to, kdo byl v této situaci v právu. V zásadě se na tomto videu nic nestalo, o nic zásadního nejde, ale vy potřebujete takto reagovat. Jako fakt?

   1. Oni se pozabíjejí sami. Z vedlejší doprava na hlavní neřeší přednost, a to ani před vozem autoškoly.

 16. Na základě vládních opatřeních ji roste sebevědomí. Předpisy znát nemusí, ale myslí si, že když už tady vypadla mezera 1,5, že jsou forsajti. Je to stejné jako u mládeže na přechodech po zdůrazňování, že chodec má přednost. Má, ale ne vždy a ne když jede po přechodu ma kole.

 17. Obrovský nešvar cyklistů je ten že si myslí to že je pánem silnic.Jsou slušní cykliste,jen jim kazí pověst asi 90%debilů kteří potřebují mít snahu aby byli do asfaltu zaválcováni či alespoň umláceni výstražným trojúhelníkem

 18. A co čumět zda autobus nevyjíždí ze zastávky? V autě bych si to nedovolil.
  Ale vybrzdit obsazený autobus…hmmm…blbce to nenapadne i kdybys ho mlátil. A může být ráda, že se tam nikdo nepomlátil, mít na krku obecné ohroženi….

  1. To někdy nepomůže. Už se mi několikrát stalo, že se autobus rozjel a teprve potom dal znamení. A to za situace, kdy jsem byl už vedle autobusu při objíždění.

   1. Je zajímavý že slušný řidič pozná vždy když autobus vyjíždí ze zastávky.Vím že zrovna ty nedáváš na kruháči znamení o změně směru jízdy a kvákáš tu nesmysly

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek